Körleşme, Elias Canetti Kitap Konusu Kısaca Özeti Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Elias Canetti’nin Körleşme isimli kitabının konusu, kısaca tanıtımı ve özeti, kitabın incelemesi. Körleşme kitabı hakkında bilgi.

Körleşme - Elias Canetti

Körleşme – Elias Canetti

Konusu

Başkarakter hayatının amacının kitap biriktirmek olduğunu düşünen PETER KIEN; hem de binlerce kitap. Kitapların dışında aslında hiçbir şeye ilgi duymuyor. Karısı THERESE daha önce onun ev işlerine bakan hizmetçisiydi. Onunla evlenmesinin tek nedeni, hazinesinin tozunu çok güzel almasıydı.

Fakat bu kararı başına iş açıyor. THERESE kocasının kitap takıntısına hiç anlayış göstermiyor, yalnızca onun parasının peşinde ve sonunda KIEN’i evden atıyor.

Sonra durum giderek absürdleşiyor. KIEN şehirde dolanıyor, kafayı yemiş bir kadın satıcısıyla tanışıyor, adam KIEN’in parasını hileli yollardan cebe indiriyor ve olay akışını tuhaf bir biçimde ilerletmek için daha pek çok şey yapıyor. Örneğin THERESE’nin öldüğünü anlatıyor.

THERESE ise bu arada sadist PFAFF ile bir ilişkiye başlıyor. KIEN’e rastladıklarında KIEN daha da deliriyor (çünkü THERESE’nin öldüğünü düşünüyordu), kavga çıkıyor; KIEN, THERESE’yi öldürdüğünü itiraf ediyor, polis bunu ciddiye almıyor, çünkü THERESE’nin yaşadığı orsada. KIEN THERESE ve sadistin yanma taşmıyor ve öldüğünü düşündüğü THERESE ve başka şeylere dair halüsinasyon gördüğünü düşünmeye başlıyor.

Advertisement

Sonunda KIEN’in psikiyatrisi olan kardeşi GEORG, Paris’ten çıkıp geliyor ve KIEN’i kütüphanesine geri götürüyor. Ama bir deliyi iyileştirmek o kadar da kolay değil; KIEN sonunda kendini ve kendisiyle birlikte kitaplarını yakıyor.

Kitap Hakkında

Epey çatlak şu KIEN, ama yine de yazarının bazı özelliklerini taşıyor. Hatta Cannetti’nin adı GEORG olan ve Paris’te yaşayan bir kardeşi vardı ve psikiyatristti!

KÖRLEŞME şimdiye kadar uzman okurlara bile saç baş yoldurdu. Hans Magnus Enzensberger kitabı “katlanılmaz bir edebi canavar” olarak nitelendirdi.

Çünkü -tahmin edilebileceği gibi- bolca iç monolog var; bunlar o dönemde acayip modaydı.

Uç ciltlik otobiyografisi, Canetti’ye yeni başlayanlar için çok daha uygun, özellikle 1921’den 1931’e kadarki dönemi anlatan KULAKTAKİ MEŞALE adlı ikinci cilt.

Yazar Hakkında

Elias Canetti’nin edebiyata dair her zaman büyük hedefleri var ve bu nedenle de doğru dürüst bir mesleği yok. 1981’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü alıyor, fakat KÖRLEŞME onun tek romanı. Bunun dışında üç oyun ve akla gelebilecek her şeyi yazıyor; denemeler, seyahatnameler, günceler, otobiyografi ve ünlü sosyo-psikolojik incelemesi KİTLE VE İKTİDAR; bu kitap da çok karmaşık ve tartışmalı.

Advertisement

Canetti’ye bencil, kibirli ya da öfkeli denemez belki ama en azından eksantrik olduğu bir gerçek. Otobiyografisi bu yönlerini az da olsa görme imkânı sağlıyor.


Leave A Reply