Kosta Rika Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Kosta Rika – Kosta Rika ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Kosta Rika bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Kosta Rika

  • Yüzölçümü: 50.700 km2.
  • Başkenti: San José.
  • Dil: İspanolca (resmi), İngilizce.
  • Din: Hristiyan (% 89 Katolik, % 8 Protestan), Bahai.
  • Para birimi: 1 Kosta Rika kolonu = 100 santim.
  • Başlıca kentleri: Alajuela, Cartago, Puntarenas, Puerto Limon, Heredia, Liberia.

Orta Amerika’da devlettir. El Salvador’ dan sonra en küçük Orta Amerika ülkesi olan ve tropikal kuşakta yer alan Kosta Rika; batıdan Büyük Okyanus, doğudan Karaib Denizi, kuzeyden Nikaragua, güneyden Panama ile çevrilidir. Büyük Okyanus’ta Coco Adası (24 km), Kostarika’ya bağlı olup ülke kıyısından 500 km uzaklıktadır. Batı kıyı şeridinin uzunluğu 781 km, doğu kıyı şeridinin uzunluğu 193 km’dir.

Yüzey Şekilleri;

Kostarika’yı kuzeydoğudan güneybatıya birkaç yanardağ zinciri parçalar: Cordillera Tilaran, Cordillera Guanacaste, Orta Cordillera ve ülkenin en yüksek tepesi Cihirippo’nun (3.819 m) bulunduğunu Cordillera Talamanca. Dağların doğuşunda Karaib düzlükleri, batısmda Büyük Okyanus kıyıları uzanır. Ovalar yer yer bataklıklarla kaplıdır. Batı kıyılarında, güneyinde General Vadisi (1.800 km) ve kuzeyde dağlık Nicoya Yarımadası arasında Mesata (4.000 km2) yer alır. Kıyıları küçük ovalar yüksek bölgeler ve bataklıklarla çevrilidir. Bazı ırmaklar Cordilleralar’dan doğan Grande de Tarcoles ve Grande de Terreba ırmakları Büyük Okyanus’ a; dökülür. Tempisque Irmağı Nicoya Körfezi’ne; ülkenin en uzun ırmağı olan Reventazón (280 km) ve San Juan Irmağı Karaib Denizi’ne dökülür. Irmakların birçoğu üzerinde kurulu santrallardan hidroelektrik enerji eldesinde yararlanılır.

kosta rika

Kaynak: pixabay.com

İklim;

Kostarika’da yağışlı, tropikal bir iklim göze çarpar. Bu özellikler daha çok güneybatı ve kuzeydoğuda belirgindir (yıllık ortalama yağış 4.500-6.000 mm). Yılda 2.000 mm’den az yağış alan Tempisque Vadisi ile Orta Meseta daha kurak bölgelerdir. Orta Meseta serin bir alandır. San Jose’de ocak (en soğuk ay) ortalaması 19°C, mayıs (en sıcak ay) ortalaması 21.4°C’ dir. Güneybatıda aralık ve nisan ayları arasında kurak bir iklim görülmesine karşın, ülkenin öteki bölümleri yıl boyunca yağış alır.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülke yüzölçümünün % 55’i ağaçlıklar, korularla ve tropikal yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Bu ormanlarda, ekonomik yönden büyük önem taşıyan meşe, maun, sedir, rosvud ağaçlan çoğunluktadır. Karaib kıyılarında hurma ağaçlarına, batı kıyılarında da mangrovlara rastlanır. Ülkenin çeşitli yörelerinde maymun, bradypus ve jaguar gibi hayvanlarla çeşitli böcek türleri yaşar.

Ekonomisi;

Dışsatımın % 60’ını oluşturan kahve ve muz, en önemli tarımsal ürünlerdir. Şekerkamışı, pirinç, mısır, patates, kakao, tütün öteki başlıca ürünlerdir. Sığır yetiştiriciliği giderek önem kazanmaktadır. Balıkçılık etkinlikleri sınırlıdır. Çimento, elektrik donanımı, yapay gübre, ilaç, lastik, mobilya, plastik dokuma, besin, temel endüstri dallarıdır. Yıllık elektrik enerjisi üretimi, 2.8 milyon kWh’tır. Doğal kaynaklar (az miktarda altın, boksit, hematit) açısından zengin değildir. Ancak ormanlar önemli bir gelir kaynağıdır, muz, sığır eti, şeker, yapay gübre, çimento, başlıca dışsatım; petrol, makine, ulaşım araç-gereçleri, dayanıklı tüketim malları, besin, başlıca dışalım mallarıdır.

Advertisement

Leave A Reply