Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

0
Advertisement

Bankalardan kredi kullanmayanımız yoktu. Peki düzenli gelirimiz bir anda yok olur ve kredi borcumuzu ödemezsek ne olur? Kredi borcunun ödenmemesi durumunda başımıza ne gelir?

İhtiyaç halinde bankalardan krediler alabiliyoruz. Bankalardan aldığımız bu krediler ihtiyacımız olduğu anlarda bizlere bir merhem gibi iyi geliyor. Sadece ihtiyacımız olduğunda değil diğer durumlarda da bankalardan krediler alabiliyoruz. Hayalini kurduğumuz bir ev veya bir otomobili almak için bankalardan kredi hizmeti alabiliriz. Tatile gitmek için, eğitim için ve buna benzer birçok durum halinde bankalardan kredi hizmeti alabilmemiz mümkündür. Türkiye’ de bankacılık hizmeti vermekte olana neredeyse çoğu banka sizlere bu konularda yardımcı olabilmek için var gücüyle çalışıp gerekirse kampanyalar düzenlemektedirler.

Kredi Başvurunuz Olumsuz mu Sonuçlandı? Şimdi Ne Yapmalısınız?

Kaynak : pixabay.com

Bir bankadan hizmet alabilmek için bankanın bizden isteyeceği şeyleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmemiz gerekiyor. Aksi takdirde bankalar bizlere hizmet vermeye bilir. Bankadan alacağımız hizmetlerin aylık ödemeleri bizim için çok önemlidir. Bankaya yapacağımız bu ödemeler bizim gelecekteki itibarımızı belirleyecektir. Peki bu bankaya olan bu aylık ödemeler ödenmezse ne olur.

Eğer bir bankadan kredi hizmeti almış iseniz ve bu kredinin aylık ödemelerini düzensiz ve eksik olarak yatırıyorsanız. Yani son ödeme tarihi geçtikten sonra yada asgari ödeme miktarının altında ödeme yapıyor iseniz kredi notunuz düşecektir. Kredi notunuzun düşmesi ise sizlerin bir sonraki alacağı hizmeti olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer ödemeleriniz düzensiz ve eksik yapılıyor ise kredi notunuz düşer ve buda sizin için iyi bir durum değildir diyebilirim. Eğer ödemeniz gereken borcunuzu bankaya ödemiyor iseniz bu hepsinden de kötü bir durumdur. Böyle bir durumda banka sizleri arayarak yada mesaj göndererek borcunuzu ödemeniz konusunda uyaracaktır. Bunlara rağmen banka bir sonuç alamaz ise bu iş avukatta sonuçlanacaktır.

Kredi Başvurunuz Olumsuz mu Sonuçlandı? Şimdi Ne Yapmalısınız?

Kaynak : pixabay.com

Avukatın ilk yapacağı şey ise Merkez Bankasına bu durumu bildirerek sizleri kara listeye aldırmak olacaktır. Kara listeye girdiğinizde ise en az 5 yıl hiçbir bankacılık hizmeti alamıyorsunuz. Bir nevi ceza almış oluyorsunuz. Fakat bankaya olan borçluluğun uz devam ediyor ve bu borç icra yada haciz yolu ile mutlaka sizlerden tahsil ediliyor. Fakat bankaya olan tüm borcunuzu kapattığınızda böyle bir şey ile karşı karşıya kalmamış oluyorsunuz.

Advertisement

Leave A Reply