Kripton Nedir? Kripton Elementinin Özellikleri

0
Advertisement

Kripton elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Kripton elementi ile ilgili bilgi.

Kripton - KrPeriyodik çizelgenin 8A grubunda 4. periyotta yer alır. Kuru havada bulunur ve atmosferin milyonda birini oluşturur. 1898’de Sir William Ramsay tarafından helyum, neon, argon ve ksenon gazları ile birlikte bulundu.

Sembolü: Kr
Atom Numarası: 36
Atom Ağırlığı: 83.80
Elemet serisi: Soygaz
Maddenin Hali: Gaz
Görünümü: Beyaz

PERİYODİK TABLO

Renksiz, kokusuz, tatsız bir soygazdır. Kripton sıvılaştırılmış havanın damıtılması yolu ile izole edilebilmiştir. Atmosferde eser miktarda ve genellikle diğer nadir gazlar ile floresan lambalarda kullanılır.

Turuncu ışınım veren izotoplarından biri (Kr 86), Ekim 1983’e dek temel uzunluk birimi olan metrenin tanımlanmasında kullanıldı.

Havadan yaklaşık olarak 3 kat daha ağırdır. 4°C nin altında donar. Çok az kimysal bileşik oluşturur. Uranyum parçalanmasında ve öteki nükleer tepkimelerden radyoaktif izotopları elde edilebilir. Havanın damıtılarak oksijen üretilmesi sürecinde çok az miktarda ortaya çıkar. Floresan lambalarda, havaalanı işaret lambalarında, küçük elektrik ampullerinde, maden ocağı lambalarında ve flaşlarda kullanılır. Doğal kripton altı kararlı izotopu olan Kripton78 (%0.35), Kripton80 (%2.27), Kripton82 (%11.56), Kripton83 (%11.55), Kripton84 (%56.90), Kripton86 (%17.37) karışımından oluşur. 20 radyoaktif izotopu vardır. Kripton85’in yarı ömrü 10.76 yıldır.

Advertisement

Leave A Reply