Kulu Gölü Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kulu (Düden) gölü nerededir? Kulu Gölünün özellikleri, ev sahipliği yaptığı hayvanlar, hakkında bilgi.

KULU GÖLÜ

Kulu Gölü, Düden Gölü olarak da bilinir. Orta Anadolu’da Konya’nın Kulu ilçesinde bulunan sulak bir alandır. Gölün çevresi bozkırlar ve tarlalarla çevrilidir ve kuşlar için çok önemli bir su alanıdır.

Kulu Gölü birbiriyle bağlantılı iki ayrı gölden oluşur. Göllerden büyük olanın suyu tuzludur ve tuzlu sularda yaşayan kuşlara ev sahipliği yapar. Küçük gölün suyu tatlıdır ve tatlı sularda yaşayan kuşları barındırır.

Kulu Gölü, göç dönemlerinde bölgeden geçen su kuşları için çok önemli bir dinlenme ve beslenme alanı. Göçleri sırasında uzun mesafeler kat eden kuşlar dinlenmek için bu tür alanlara ihtiyaç duyar. Büyük göldeki adacıklarda birçok kuşu türü yuva yapar. Bu türler arasında kaşıkçı, bataklık kırlangıcı, karabaş martı, ince gagalı martı ve gülen sumru bulunur. Küçük gölün kenarında bulunan sazlıklardaysa dikkuyruk ve pasbaş patka gibi ördekler yuvalar.

Her ne kadar birçok kuş türü üreme dönemini Kulu Gölü’nde geçirse de gölde en çok dikkati çeken kuşlar flamingolardır. Büyük gölde çok sayıda görülebilen flamingolar aslında burada üremez. Kulu Gölü’nün hemen doğusunda yer alan ve çok daha büyük bir göl olan Tuz Gölü’nde yuva yapan flamingolar beslenmek için buraya gelir.

Advertisement

Kuşların Kulu Gölü’ne bu kadar ilgi göstermesinin nedeni, gölün ortasında bulunan adacıklardır. Gölde dokuz tane adacık bulunur. Bu adacıklar suyla çevrili olduğundan insanlar ve yırtıcı hayvanlar buralara kolayca ulaşamaz. Bu nedenle adacıklar kuşlar için güvenli bir sığınak olur. İlkbahar ve yaz aylarında birçok su kuşu bu adacıklarda yuva yapar.

Son yıllarda İç Anadolu bölgesinde yaşanan kuraklıktan dolayı kimi yıllarda Kulu Gölü’nün su seviyesi normalin altına düşüyor ve adalar karayla birleşiyor. Bu nedenle gölde üreyen kuşların sayısı giderek azalıyor. Kulu Gölü’nün korunması için sadece gölün çevresinde değil, Konya Havzası’nın tamamında suyun dikkatli kullanılması gerekiyor.


Leave A Reply