Kümes Hayvanlarının Pişirilmesi

0
Advertisement

Kümes hayvanları nasıl pişirilir? Kümes hayvanlarının pişirilme yöntemleri, pişirilmeleri hakkında bilgi.

pismis-tavukKümes Hayvanlarının Pişirilmesi;

Kümes hayvanlarının kart olanları genellikle haşlanır veya sos içerisinde pişirilir. Hayvanların eti yaşlandıkça gelişen bağ dokusundan dolayı sertleşir. Bağ dokusu yumuşayınca veya yapı değiştirince et pişer. Pişirirken yüksek ısıdan kesinlikle kaçınılmalıdır. Lezzet ve besin değeri kaybı kasap etlerindeki gibi bunlarda da yüksek ısıda pişirilince görülür.

Hindi ve tavuğun körpe çeşitleri usulüne göre mise en place yapılarak şişte, sote veya pane yapılarak, bol yağda kızartılarak pişirilir. Bütün olarak yine mise en place yapılıp tuzlanır, biberlenir ve yağlanır. Önceden kızdırılmış fırında bütün olarak usulüne göre ara sıra yağlanıp çevrilerek pişirilir.

Körpe kaz ve ördek de mise en place den sonra bütün olarak, yağlanmadan, tepsiye yapışmaması için çok az su ile fırına sürülür. Yağlan eriyene kadar su idare eder. Yağları eridikçe fazla yağlar süzülerek alınır veya bu işlem için özel fırın tepsileri kullanılır.

Fırında pişen körpe tavuk, hindi, kaz ve ördek, çeşitli garnitürlerle sıcak yenildikleri gibi soğuk olarak da dekoratif süslemelerle açık büfe ve benzeri şekillerde servis yapılır.

Advertisement

Leave A Reply