Kur’an’da Örnek İnsan ve Özellikleri

0

Kur’an’da Örnek İnsan ve Özellikleri konusu ile ilgili kısa ve özet açıklamaların yer aldığı Kur’an’da Örnek İnsan ve Özellikleri konu anlatımı.

Yüce Allah insanı, kendisine yakışan şekliyle davranmaya yani insanca yaşamaya davet etmektedir. iyiliğe iyilikle, kötülüğe yine iyilikle muamelede bulunmayı, hoşgörü ve anlayışlı olmayı, affedici, cömert ve yardım sever olmamızı, fitne, yalan ve kul hakkı yemekten uzak durmamızı emretmektedir. Cenab-ı Hak;“Resûlullah’ta sizin için uyulması gerek, güzel örnekler vardır” buyurmuştur. (Ahzap:: 21).

Advertisement

Hz. Peygamber Müslümanlara şöyle tavsiyede bulunuyordu; “Sizin en hayırlınız ehl-ü ıyâline(ev halkına) hayırlı olandır. Ben, içinizde ehl-ü lyâline en hayırlı olanım” buyurarak bize en güzel örnek olduğunu bildirmiştir. Allah’ın insanlara iyilikte bulunduğu gibi bizim de, inanlara iyilikte bulunmamızı istemektedir. Sadece insanlara değil, bütün canlılara karşı acıyan, koruyan bir kişi olmamızı istemektedir.

Her nerede olursak olalım, bizi, Allah’ın göreceğini bilerek ve sadece onun sevgi ve hoşnutluğunu dileyerek ibadet etmemizi, başkalarına karşı güzel muamelede bulunmamızı istemektedir. Yapamayacağımız şeyi başkalarına söylemenin doğru olmadığı, hem doğru olanı yapmak, hem de başkasına tavsiyede bulunmayı ilke edinmemizi söylemektedir. Riya yani gösterişten, israftan ve kibirlenerek kendisini beğenenlerden olmamamızı emretmiştir. Kısacası Allah’ın emrettiği gibi olmaktır.


Leave A Reply