Kurt Nasıl Bir Hayvandır? Kurtların Özellikleri Cinsleri Yaşam Ortamları

6
Advertisement

Kurt nasıl bir hayvandır? Kurtların özellikleri ve türleri nelerdir? Kurtların yaşam ortamları, beslenmesi hakkında bilgi.

kurt

Kaynak: pixabay.com

Kurt

Kurt; Köpekgillerden, sürülere saldıran çok yırtıcı bir hayvandır. Avrupa’da, Kuzey Asya’ da, Amerika’da kuytu yerlerde yaşar. Biçim bakımından kurt köpeğine benzerse de ondan daha sağlam yapılı, daha iridir. Gerek çenesi, gerekse dişleri kesip paralamaya elverişli olarak gelişmiştir. 4’ü büyük olmak üzere 42 dişi vardır.

Kurdun vücudu zayıf, kuru, böğürleri içine çökük, bacakları ince, kuyruğu tüylü, aşağıya sarkıktır. Tüylerinin rengi hayvanın yaşına, cinsine, yaşadığı yere göre değişir. Kuzeydekilerin tüyleri daha uzun, daha sıktır. Sarıya çalan külrengi sırt tüyleri karnına doğru inildikçe açılır. Genel olarak, kurtların renkleri yazları kızıllaşıp kışları ağarır. Çok seyrek olarak beyaz kurtlara da rastlanır. Ergin bir kurdun boyu burnundan kuyruğunun ucuna kadar, 1.65 m., sırtının yerden yüksekliği de 80 cm. kadardır. Dişiler daha ince uzun, daha küçük olur.

Kurdun Yaşayışı

Kurt tenha yerlerde yaşamaktan hoşlanır. Gündüzleri gizlenir, geceleri avlanmaya çıkar. Kışları büyüklü küçüklü sürüler halinde toplanırlar, sürülere saldırarak koyunları parçalayıp yerler. Sığırları, atları bile parçaladıkları olur. Çok aç kalınca insanlara da saldırmaktan çekinmezler. Kışın sürüler halinde gezen kurtlar köylere, kasabalara kadar inerler. Zaman zaman tehlikeli olmaya başlayan kurt sürüleri avcılar tarafından vurularak dağıtılır. Ayrıca, kurulan tuzaklarla da kurtları yakalamak mümkündür.

Kurt, genel olarak tek başına yaşar. Erkekle dişinin yaklaşmaları ocak, şubat aylarında olur. Dişi kurt 63 gün süren gebelikten sonra 4-5 yavru doğurur. Ana kurt yavrularını 5-6 hafta emzirir. Bununla beraber, yavrular ancak iki aylık olunca analarının peşinden gitmeye başlayabilirler.

kurt

Kaynak: pixabay.com

Çok küçükken ele geçirilen kurt yavruları insana alışabilirlerse de ancak bir, iki yaşındayken zararsızdırlar, ondan sonra tehlikeli olmaya başlarlar.

Advertisement

Kurtla köpeği çiftleştirerek melez yavrular elde edilebileceğini ünlü bilgin Buffon ispat etmiştir. Elde edilen yavruların kısır olmaması böyle bir ırkın üremesini sağlamış, bundan “kurt köpekleri” ortaya çıkmıştır.

Kurt Cinsleri

Birçok kurt cinsleri vardır. Bunlardan “kara kurt” tüylerinin siyahlığıyla ötekilerden ayrılır. Kuzey ve Orta Avrupa’nın dağlık bölgeleriyle Kuzey Amerika’da yaşar. “Java kurdu” nun kısa kulakları, kızıla kaçan postu vardır. Himalayalar’da, Borneo’da, Java’ da yaşar. “Mısır kurdu” ile “Habeşistan kurdu” nun vücudu, burnu daha ince uzundur. İnka köpeklerinin “kızıl kurt” da denilen “Amerikan kurdu” ndan geldiği sanılmaktadır.

“Havlayan kurt”, kurtla tilki arasında bir hayvan sayılır; buna “çayır kurdu”, ya da “koyot” denir. Brezilya’da, Paraguay’da da yaşıyan “yeleli kızıl kurt” denilen bir kurt çeşidi daha vardır. Tarihin çok eski çağlarından kalan fosillerdeki kurtların vücut yapılışları bugünkülerinin hemen hemen aynıdır.


6 yorum

  1. Kurtlar hakkında bildiğiniz yanlış bir şey var kurtlar asla yalnız gezmezler. Ve yalnız gezmeyi sevmezler,sürü halinde hareket ederler

  2. yanlış bir yer var. kurt ,kurt köpeğine benzemez. tam aksine kurt köpeği kurda benzer. çünkü kurt köpeği bir melezdir.yani kurt köpeği kurt ile köpeğinin çiftleşmesiyle oluşan bir melezdir. bu yüzden kurt o meleze benzemezz!!!!!!!!!….

  3. he bir de coyote (koyot) kurt değildir tilkidir biraz kurdu anımsatsada tilkidirrr.!!!! kurtlar asla yanlız takılmazlar sürü halinde takılıp avlanırlar. kuytu yerlerde pek durmazlar . avlanmak için aöık alanları dolaşmak içinse sık gür dağlık ormanları seçerler. gündüzleri de gizlenmezler uyurlar veya dolaşıp nadiren de olsa avlanıp avlarını yerler..!!!!!!

Leave A Reply