Kurtuluş Savaşı Resimli Anlatım (Kurtuluş Savaşının Foto Galeri Olarak Detaylı Anlatımı)

0
Advertisement

Resimler ile Kurtuluş Savaşının en önemli anlarına dair fotoğraflardan oluşan Resimli Kurtuluş Savaşı foto galerimiz.

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük bir bataklıktan çıkan Türk milletinin o günlere dair yaşadıklarını önemli anlara ait resimler ile anlatıldığı galerimiz ülkesini, milletini ve pek tabii ki Atatürk’ü sevenler tarafından sevilecektir.

Milli Mücadeleyi çetin savaşlardan sonra başarı ile sonuçlandıran Atatürk, yanında Fevzi Paşa (FevziÇakmak) olduğu halde 1922 sonbaharında İzmir'e giriyor.

Milli Mücadeleyi çetin savaşlardan sonra başarı ile sonuçlandıran Atatürk, yanında Fevzi Paşa (FevziÇakmak) olduğu halde 1922 sonbaharında İzmir’e giriyor.

Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında bütün milletle beraber binbir yoksunluğa katlanarak orduya savaş gücü vermiştir. 1921'de çekilen resim Atatürk'ü karlar üstünde dinlenirken gösteriyor.

Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında bütün milletle beraber binbir yoksunluğa katlanarak orduya savaş gücü vermiştir. 1921’de çekilen resim Atatürk’ü karlar üstünde dinlenirken gösteriyor.

KARA GÜNLER : İmparatorluğun başkenti işgal altında. Karlarla kaplı Boğaziçi'nde bir İngiliz denizaltısı

KARA GÜNLER : İmparatorluğun başkenti işgal altında. Karlarla kaplı Boğaziçi’nde bir İngiliz denizaltısı

8 şubat 1919'da çekilen bu resim Müttefik kuvvetlerini General F. d'Esperey komutasında Beyoğlu'ndan geçerken gösteriyor

8 şubat 1919’da çekilen bu resim Müttefik kuvvetlerini General F. d’Esperey komutasında Beyoğlu’ndan geçerken gösteriyor

Uçsuz bucaksız deve kervanları Yunan Ordusu'na durmadan cephane ve yiyecek taşıyordu. Düşmanlarımız bize göre büyük bolluk ve refah içindeydi.

Uçsuz bucaksız deve kervanları Yunan Ordusu’na durmadan cephane ve yiyecek taşıyordu. Düşmanlarımız bize göre büyük bolluk ve refah içindeydi.

Savaş sırasında yoksunluklar içinde çarpışan askerlerimize kağnılar yardımcı olmuştur.

Savaş sırasında yoksunluklar içinde çarpışan askerlerimize kağnılar yardımcı olmuştur.

Savaşın ilk sıralarında Yunanlılar Batı Anadolu'da önemli ilerlemeler kaydetmişti. Yukarıdaki resim düşman işgali altındaki Eskişehir'den bir köşeyi gösteriyor.

Savaşın ilk sıralarında Yunanlılar Batı Anadolu’da önemli ilerlemeler kaydetmişti. Yukarıdaki resim düşman işgali altındaki Eskişehir’den bir köşeyi gösteriyor.

Anadolu'nun içlerine kadar sokulan bir Yunan birliğinin Sakarya Irmağı boyunca yaptığı, sonuçsuz kalan bir ileri hareketi.

Anadolu’nun içlerine kadar sokulan bir Yunan birliğinin Sakarya Irmağı boyunca yaptığı, sonuçsuz kalan bir ileri hareketi.

Gaziantep'te yıkıntı haline gelmiş bu okulda 60 kadar Türk askeri, açılan topçu ateşine rağmen, düşmana teslim olmadı.

Gaziantep’te yıkıntı haline gelmiş bu okulda 60 kadar Türk askeri, açılan topçu ateşine rağmen, düşmana teslim olmadı.

Fırat kıyılarında bir Fransız motorbotu. Karşıda Urfa'nın bu nehrin sahilinde kurulmuş Birecik ilçesi gözükmektedir.

Fırat kıyılarında bir Fransız motorbotu. Karşıda Urfa’nın bu nehrin sahilinde kurulmuş Birecik ilçesi gözükmektedir.

Yunan birlikleri Eskişehir-Seyitgazi yolunda bir kasabadan geçiyor. Düşmanın zulmü yüzünden meydanda sivil halktan bir tek Türk görmek mümkün değil. Kasabada kalan sakatlar ve kadınlar kurtuluş gününü bekliyorlar.

Yunan birlikleri Eskişehir-Seyitgazi yolunda bir kasabadan geçiyor. Düşmanın zulmü yüzünden meydanda sivil halktan bir tek Türk görmek mümkün değil. Kasabada kalan sakatlar ve kadınlar kurtuluş gününü bekliyorlar.

Yurdu düşmanlardan kurtarmak, Türk milletini birleştirmek için 19 mayıs 1919'da Samsun'a ayak basan Atatürk önce yurttaşlarla temas etti. Askerî dehası sayesinde düzenlediği ordularla bütün cephelerde düşmana hücuma geçerek Kurtuluş Savaşı'nın önderliğini yaptı. Atatürk, askerleriyle olan yakın teması sayesinde Ordunun göz bebeği haline gelmişti. Bu, Atatürk'ün giriştiği savaşları kazanmasını sağladı. Yukarıdaki resimde, Sivas Kongresi sırasında bir dinlenme anında, üyelerden bazıları ile birlikte.

Yurdu düşmanlardan kurtarmak, Türk milletini birleştirmek için 19 mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Atatürk önce yurttaşlarla temas etti. Askerî dehası sayesinde düzenlediği ordularla bütün cephelerde düşmana hücuma geçerek Kurtuluş Savaşı’nın önderliğini yaptı. Atatürk, askerleriyle olan yakın teması sayesinde Ordunun göz bebeği haline gelmişti. Bu, Atatürk’ün giriştiği savaşları kazanmasını sağladı. Yukarıdaki resimde, Sivas Kongresi sırasında bir dinlenme anında, üyelerden bazıları ile birlikte.

9 EYLÜL — İzmir'i düşman işgalinden kurtaran şanlı Türk askerleri şehre giriyor.

9 EYLÜL — İzmir’i düşman işgalinden kurtaran şanlı Türk askerleri şehre giriyor.

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu sonrasında ayrılan İngilizler vapura binerken.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu sonrasında ayrılan İngilizler vapura binerken.

İzmir'in kurtuluşu İstanbul'da büyük bir sevinçle kutlanmıştı.

İzmir’in kurtuluşu İstanbul’da büyük bir sevinçle kutlanmıştı.

Yenilmeleri üzerine İzmir'den kaçan Yunanlılar güzel İzmir'i ateşe verdiler. Resim yurdumuzun incisi İzmir'i yanarken gösteriyor. Yangına rağmen İzmir, tarihinin en sevinçli gününü yaşamaktadır; çünkü artık hürdür.

Yenilmeleri üzerine İzmir’den kaçan Yunanlılar güzel İzmir’i ateşe verdiler. Resim yurdumuzun incisi İzmir’i yanarken gösteriyor. Yangına rağmen İzmir, tarihinin en sevinçli gününü yaşamaktadır; çünkü artık hürdür.

Mudanya İskelesi — Yenilen düşman nasıl kaçacağını bilemiyordu. Resim Mudanya iskelesinde biriken Yunanlılar'ı gösteriyor.

Mudanya İskelesi — Yenilen düşman nasıl kaçacağını bilemiyordu. Resim Mudanya iskelesinde biriken Yunanlılar’ı gösteriyor.

İsmet paşa Lozan'da

İsmet paşa Lozan’da

Mussolini İtalyanlar adına Lozan görüşmelerine katılmıştır.

Mussolini İtalyanlar adına Lozan görüşmelerine katılmıştır.

İstanbul Boşaltılıyor : Kurtuluş Savaşını kazanmamız üzerine İstanbul'u işgal eden Müttefik Kuvvetleri

İstanbul Boşaltılıyor : Kurtuluş Savaşını kazanmamız üzerine İstanbul’u işgal eden Müttefik Kuvvetleri

Müttefik Komutanları - İstanbul işgal kuvvetlerinin komutanları Galata rıhtımında. Onlar da birliklerinin ardından kendilerini bekleyen vapura binerek şehirden ayrılacaklar.

Müttefik Komutanları – İstanbul işgal kuvvetlerinin komutanları Galata rıhtımında. Onlar da birliklerinin ardından kendilerini bekleyen vapura binerek şehirden ayrılacaklar.

Türk ordusunun İstanbul'a girişi şehirde görülmemiş bir bayram havası yaratmış, herkes sokaklara dökülmüştü.

Türk ordusunun İstanbul’a girişi şehirde görülmemiş bir bayram havası yaratmış, herkes sokaklara dökülmüştü.

Türk ordusu Galata Köprüsünde İstanbul'a giriyor.

Türk ordusu Galata Köprüsünde İstanbul’a giriyor.


Leave A Reply