Kutup Yıldızı (Polaris) Özellikleri Nelerdir? Kutup Yıldızı Yapısı Hakkında Bilgi

2
Advertisement

Kutup yıldızının özellikleri nelerdir? Gökyüzünde yer alan ve yön tayininde çok işe yarayan kutup yıldızı (polaris) hakkında bilgiler

Kutup Yıldızı (Polaris)

Kutup Yıldızı (Demirkazık ya da Polaris), Kuzey gök yarı küresi kutbuna en yakın yıldız. Dünyanın dönme ekseninin doğrultusu bu yıldızın çok yakınından geçtiği için dünyanın dönmesinden etkilenmez. Bundan dolayı tüm yıldızlar (Güneş gibi) dünya döndüğü için gökyüzünde birer günlük hareket yaparken, Kutup Yıldızı bu harekete katılmaz. Bu nedenle ona “demirkazık” adı da verilir.

Bu özelliğinin sonucu olarak Kuzey Yarıküre’de hep kuzey yönünde göründüğünden gemiyle dolaşan ve araştırma yapanlara yön bulma konusunda yardımcı olur. Çapı, Güneş çapının yaklaşık 100 katıdır ve Güneş’ten 5.000 kat daha fazla ışınım yapar. Yıldızın 2102’de yaklaşık 27 saniye ile kutba en yakın noktaya geleceği hesaplanmaktadır. Çıplak gözle tek bir yıldız gibi görünmesine karşın aslında üç ayn yıldızdan oluşur. Küçük bir teleskopla çok yakınında yer alan az ışıklı ikinci yıldızı görmek olanaklıdır.

Spektografik incelemeler görünen çiftten daha parlak üçüncü bir yıldızın varlığını gösterdi. Dünyanın dönme ekseni bir presesyon hareketiyle yavaş yavaş yön değiştirdiğinden Kutup Yıldızı sabitlik özelliğini zaman geçtikçe yitirmektedir. Bu değişiklik yavaş olduğundan, farkedilmesinin ancak birkaç yüzyıl sonra olacağı sanılır.

Özellikleri

Kutup Yıldızı olarak da bilinen Polaris, Ursa Minor takımyıldızında bulunan parlak bir yıldızdır. İşte bazı özellikleri:

Advertisement
  • Görünür Büyüklük: Polaris’in görünen büyüklüğü 1,97’dir ve bu onu gece gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri yapar.
  • Konum: Kutup Yıldızı Kutup Yıldızı +89° 15′ 50.8″ deklinasyonunda yer alır ve kuzey gök kutbuna çok yakındır. Bu, diğer yıldızlar etrafında hareket ediyor gibi görünürken gökyüzünde aynı konumda kaldığı anlamına gelir ve onu önemli bir seyir yardımcısı yapar.
  • Tayf Türü: Polaris, tayf türü F7Ib olan sarı bir üstdev yıldızdır.
  • Sıcaklık: Polaris’in yüzey sıcaklığı yaklaşık 6.000 Kelvin’dir.
  • Büyüklüğü: Polaris, Güneş’in yaklaşık 37 katı bir yarıçapa ve Güneş’in yaklaşık 6 katı bir kütleye sahiptir.
  • Yaşı: Polaris’in yaklaşık 70 milyon yaşında olduğu tahmin edilmektedir, bu da evrendeki diğer yıldızlarla karşılaştırıldığında nispeten gençtir.
  • Değişkenlik: Polaris değişken bir yıldızdır, yani parlaklığı zaman içinde değişir. Bir Cepheid değişkeni olarak sınıflandırılır, bu da parlaklığının birkaç günlük bir süre boyunca düzenli bir şekilde değiştiği anlamına gelir.

Genel olarak Polaris, gece gökyüzünde öne çıkmasını sağlayan birçok benzersiz özelliğe sahip önemli ve büyüleyici bir yıldızdır.

kutup yıldızı

Kaynak 2

Kutup yıldızı farklı isimler altında da olsa antik dönemlerden beri insanoğlunun yön bulmak için kullandığı gökyüzündeki en parlak yıldızdır.

Kutup yıldızı hemen hemen dünyanın ekseni ile aynı doğrultuda konumlandığı için her zaman Kuzey yönünü gösteren bir yıldızdır. Bu sebeple özellikle denizciler için oldukça önemli bir yıldızdır.

A-B-C olarak isimlendirilen 3 adet birbirinden farklı yıldızın bir arada olması ile oluşan bir sistemdir Kutup Yıldızı.

A olarak isimlendirilmiş olan yıldız bizim güneşimizden tam olarak 2450 kat daha da büyüktür. B yıldızı ise bu muazzam büyüklükteki A yıldızının etrafında döner.

Advertisement

Kutup Yıldızı ile dünyamız arasında ki eksen farkı bilim insanlarınca yalnızca 44 dakika olarak hesaplanmıştır. Kutup yıldızı aynı zamanda bir kişinin bulunduğu enlemi bulmak yoldunda da işe yarar. Ufuk çizgisi üzerinden kutup yıldızı yükseldiğinde kişinin enlemi bulunabilir.

Aynı zamanda Kutup Yıldızı sadedce ve sadece kuzey yarım kürede görülür. Güney yarım kürede bulunan bir kişi Kutup yıldızını göremez.


2 yorum

Leave A Reply