La Gioconda Operası Konusu Özeti Karakterler, Amilcare Ponchielli

0
Advertisement

La Gioconda Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? La Gioconda Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

LA GİOCONDA

Dört perdelik opera.

Metin: Tobia Gorrio (Arrigo Boito).
Bestecisi: Amilcare Ponchielli
İlk oynanış: 1876 Milano.

Başlıca kişiler:

Barnaba (Bariton), La Gioconda (Soprano), Le Cieca (Kontralto), Enzo Grimaldi (Tenor), Alvise Badoero (Bas), Laura (Mezzosoprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 17. yüzyılda Venedik.

Advertisement

Konusu:

Sokak şarkıcısı güzel La Gioconda’nın, aslında Venedik’e girmesi yasaklanan ve kendisini gemici Enzo Grimaldi diye tanıtan Santafior Prensi’ni sevmesi, kıza âşık Engizisyon casusu Barnaba’yı kıskançlıktan deli etmekte, bu uğurda her türlü kötülüğü göze almış bulunmaktadır. Bir bahar günü gondol yarışı nedeniyle toplanmış halka, kızın anası kör La Cieca’yı büyücü olarak tanıtır, kadın kızgın insanların elinden ancak Engizisyon kurulu üyesi Alvise ve karısı Laura sayesinde kurtulur. Laura’yı görmek Enzo’yu heyecanlandırmıştır.

Kadın, öteden beri aradığı sevgilisidir. Durumu sezen Barnaba delikanlıyla pazarlık eder: kadını ona getirecek, karşılığında La Gioconda onun olacaktır. Laura gece Enzo’nun gemisine gelir, iki sevgili kaçacaklardır Bu sırada pazarlığı duymuş olan La Gioconda da görünür, aynı insanı seven iki kadın arasındaki ikili biterken Barnaba’nın durumdan Alvise’ye haber verdiğini bilen La Giöconda Laura’yı bir tekneye atarak uzaklaştırır, Enzo’ya da artık kendisini sevmediği için gittiğini söyler. Askerler yaklaşırken Enzo gemisini ateşler, kendisini denize bırakır. Alvise karısını öldürmeye karar vermiştir.

Ona kararını açıklar, hazırlattığı tabutu gösterir, kadeh içindeki zehri içmesini söyler, çıkar. Birden La Gioconda gözükür, Laura’nın elinden zehirli kadehi alır, yerine bir başka kadeh vererek korkmamasını söyler. Alvise düzenlediği baloda konuklan ağırlar, ‘Saatlerin Dansı’ adlı bale sona ererken salona La Cieca ve Barnaba girecek Laura’nın öldüğünü haberlerler. Konuklar arasındaki Enzo maskesini atarak Alvise’ye ‘Katil!’ diye bağırır. Askerler delikanlının bileklerine kelepçe takmakta, Barnaba, La Cieca’yı dışarıya sürüklemektedir La Gioconda, Venedik civarındaki Giudecca adasında, terk edilmiş bir sarayın salonunda yalnızdır.

İki adam sırtlarında Laura’yı getirmiştir. Biraz sonra Enzo da gelir, hapisten kaçırılmıştır. Enzo ve ilâcın etkisinden kurtulan Laura çılgın bir kıvançla birbirlerine sarılırlar. Onları La Gioconda kurtarmıştır. Bir sandala binerek uzaklaşırlarken Barnaba girer. Enzo’yu kaçırtmıştır, şimdi La Gioconda’dan vaadini tutmasını istemektedir. La Gioconda hançeri kendi kalbine saplar, Barnaba bir çılgın gibi koşarak kaçarken perde iner.

Yapıtın konusu Victor Hugo‘nun 1835 yılında sahneye konan «Angelo, Le Tyran de Padotıe» adlı oyunundan alınmış, metin gene bir besteci olan Boito tarafından yazılmıştır. «La Gioconda» da 19. yüzyıl insanını oyalayacak aşk, nefret, öç, entrika, sihirbazlık ve zehir gibi tüm unsurların yer alması geniş halk kitleleri tarafından tutulmasına yaramış, ayrıca pek sevilmiş tenor ve soprano partileri daima zevkle dinlenmiştir.

Tanınmış bölümler:

«O griddo di quest’anima» (Enzo), «Cileo e mar» (Enzo), «Si, morir ela de!» (Alvise), «Saatlerin Dansı-Bale», «Siucidio» (La Gioconda).

Advertisement


Leave A Reply