Lale ve Nergis Nasıl Yetiştirilir?

0
Advertisement

Evlerimizde, bahçelerimizde yetiştirdiğimiz çiçeklerden olan Lale ve Nergis çiçekleri nasıl yetiştirilir? Lale ve Nergis çiçeklerinin bakımı, dikimi nasıl yapılır?

lale

Lale yetiştirmek için, 10 santim çapında küçük saksılara, beş kısım killi, kumlu toprak, üç kısım çürümüş gübre, iki kısım da kum karıştırılmış toprak doldurulur. Lale soğanı bu toprağa ekimde dikilir. Yalnız soğanların uçları toprağın dışında kalmalıdır. Sonra, saksılar sıcaklığı 9°’yi geçmeyen bir avluya, ya da mahzene bırakılır. Böyle bir yer yoksa, bahçede rüzgar almayan bir duvarın dibine, 30 santim kadar derine gömülüp, üzeri kuru yapraklarla da örtülebilir. Bu soğanlar, ocak başına kadar sürerler. Bu duruma gelmiş saksılar, sıcaklığı 15°’yi aşmayan odalara alınabilir. önce karanlıkta saklanır; sonra, derece derece ışığa çıkarılır.

Lalelerin kolay solmamaları için, kuvvetli ışıktan korunmalarına dikkat etmelidir. Çiçekler solarsa, diplerinden kesmeli, soğanlarını bahçede bir yere saklamalıdır.

Nergis de soğanlı bir bitkidir. 15 sm. çapında saksılara, beş ölçü killi, kumlu toprak, üç ölçü gübre, iki ölçü de kum karıştırılmış toprak konur, soğanlar bu toprağa dikilir. Bir saksıya beş soğan hesap edilir. Bu soğanlar, toprağın iki santim kadar derinine gömülür. Toprağın içinden filiz vermeye başlayınca, bunlar koparılır, bolca su verilir.

Advertisement

Leave A Reply