Lewis Carroll Kimdir? “Alice Harikalar Diyarında” Eserinin Yazarının Hayatı Hakkında Bilgi

3
Advertisement

Lewis Carroll Kimdir? Alice Harikalar Diyarında eserinin yazarı Lewis Carroll Hayatı, biyografisi, kitapları, eserleri. Lewis Carroll hakkında bilgi.

Lewis Carroll (1832-1898) Daresbury, Cheshire’da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. Yorkshire ve Rugby gramer okuluna gitti. Oxford’daki Christ Church’te matematik okudu ve 1855’ten 1881’e kadar öğretmen (öğretmen) olarak çalıştı. Carroll’ın eğitimdeki kariyeri kötü bir kekemelikle gölgelendi. Zorlukla ders verdi ve öğretti ve ayrıca 1861’de atanmasından sonra sadece ara sıra vaaz verdi. Hikayelere göre, Carroll utangaçtı ve hatta ellerini bir çift gri ve siyah eldivenle sürekli olarak saklıyordu. Carroll ayrıca The Hunting of the Snark gibi komik şiirler ve matematiksel eserler de yazdı. Ve Aristoteles mantığının oldukça istisnai bir öğrencisiydi.

Carroll, kekemeliğine rağmen, sık sık fotoğrafını çektiği çocuklarla kolayca konuşuyordu. 4 Temmuz 1862’de bir piknik sırasında Carroll, Oxford Üniversitesi’nin başkanı Henry George Liddell’in kızı Alice Liddell’e uzun bir hikaye anlatmaya başladı. Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki maceraları bu masallardan doğdu. Liddell ailesiyle olan dostluk, Haziran 1863’te, Harikalar Diyarı’nın yayınlanmasından iki yıl önce aniden sona erdi ve Carroll döndü. Diğer genç arkadaşlarına olan ilgisi. Kitap başlangıçta Alice’in Yeraltındaki Maceraları başlığı altında yayınlandı. Hikâye yedi yaşındaki bir kız olan Alice’in çayırda uyuyakaldığını ve rüyasında bir tavşan deliğine battığını hayal etmesini konu alır. Kendini önce çok büyük, sonra çok küçük bulur. Cheshire Kedisi, Çılgın Şapkacı, Mart Tavşanı ve Kupa Kralı ve Kraliçesi gibi tuhaf karakterlerle tanışın ve tarihin olağan yollarını takip etmeyen sayısız argümanla akıl yürütmeye çalışan harika, genellikle tuhaf maceralar yaşayın. Sonunda rüyalar dünyasını tamamen reddeder ve uyanır.

Lewis Carroll

Devam kitabı, Arayan Sınıfın İçinden 1871’de çıktı. Sanatçı John Tenniel, Arayışın İçinden’deki bir bölümü yayınlamayı reddetti çünkü bunun gülünç olduğunu düşünüyordu. Bölüm daha sonra 1872’de The Wasp in a Wig olarak yayınlandı. Carroll her zaman bir sanatçı olmak istedi ve çocukken küçük erkek ve kız kardeşleri için yaptığı tüm el yazması dergileri resimledi. Carroll’ın Alice’s Adventures Underground için orijinal çizimleri 1961’de yayınlandı.

Spekülasyonlar

Yazarın hayatı ve eseri sürekli bir spekülasyon alanı haline geldi ve anlamın ve saçmalığın sınırlarını keşfetmesi bir dizi psikolojik çalışmaya ve romana ve belki de ünlü İngiliz filozof Ludwig Wittgenstein‘a ilham verdi. Joseph Heller’in ünlü savaş romanı Catch-22’nin (1961) mizahını büyük ölçüde Lewis’e borçludur. Catch-22’de hikaye, tehlikeli muharebe görevlerini uçmaya istekli olmanın delilik olarak görülmesi gerektiğini öne süren USAF düzenlemelerine odaklanıyor, ancak havacılar zihinsel nedenlerle yardım isterse, talep akıl sağlığını kanıtlar. Aynı yasalar Harikalar Diyarı’nı da yönetir: “‘Ah, elinizden gelmiyor,’ dedi Kedi: ‘burada hepimiz deliyiz. Deliyim. Sen deli misin’. ‘Deli olduğumu nereden biliyorsun?’ dedi Alice. “Öyle olmalısın,” dedi Kedi.

Advertisement

Carl Jung‘a göre, “tipik bir çocuksu motif, örneğin Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında’da olduğu gibi, sonsuz derecede küçülme veya sonsuz derecede büyüme ya da birinden diğerine dönüşme rüyasıdır.” (In Man and His Symbols, 1964).

Modern fizikçi Schrödinger , Lewis Carroll’un dünyasını sık sık, aynı anda hem canlı hem de ölü olan kediler (“Schrödinger’in kedisi”) ya da onların durumunu değiştiren parçacıklar gibi kuantum gerçekliğinin inanılmaz fenomenleriyle karşılaştırdı. Alice’in sağduyusuna karşıdırlar: “Buna inanamıyorum!” Alice ‘… İmkansız şeylere inanılamaz. Ama Beyaz Kraliçe’nin kendi ilkeleri vardır: “Eh, bazen kahvaltıdan önce altı imkansız şeye inanmışımdır.”


Kaynak – 2

Lewis Carroll (1832-1898); Asıl adı Charles Dodgson olan İngiliz yazarı Lewis Carroll, Doresbury’de dünyaya geldi. Babası din adamıydı. Fakat müspet ilimlere de çok meraklıydı. Oğlunu iyi bir matematikçi olarak yetiştirmek istiyordu. Charles Dodgson, tam babasının istediği gibi bir evlat oldu. Fen derslerindeki üstün başarısı sayesinde öğrenim süresince hep şeref madalyası aldı. Öğrenimini tamamladıktan sonra da okulda matematik öğretmenliğine tayin edildi.

Dodgson (Lewis Carroll) ilk eserleri mesleği ile ilgili konulardadır. Fakat sonra o kadar değişik konuda bir kitap yazdı ki, buna kendi imzasını koymanın doğru olmayacağını düşünerek Lewis Carroll takma adını koydu. Kitap bugün bütün dünyada çocuk klasikleri arasında önemli bir yer tutan “Alis Harikalar Diyarında” adındaki eserdir.

Yazar, profesörünün Alis adındaki kızını eğlendirmek, oyalamak için uydurduğu hikayeleri bu başlık altında toplamıştı. Bu eserin beğenilmesi, Lewis Carroll’a çocuk kitaplarına devam etme hevesi verdi. “Alice Harikalar Diyarında” ile başlayan çocuk kitapları serisi, “Phantasmagoria” (Hayal Oyunu), “Through The Looking Glass” (Aynanın İçinden), “A Tangled Tale” (Çapraşık Bir Hikaye), iki ciltlik “Sylvia ile Bruno” gibi eserlerle devam etti. Fakat hiçbiri ilk kitap kadar beğenilmedi. Lewis Carroll, Alice’in yaratıcısı olarak kaldı. Eser, birçok kere beyaz perdeye de aktarılmıştır.

Advertisement


3 yorum

Leave A Reply