Lewis Nkosi Kimdir?

0
Advertisement

Lewis Nkosi kimdir ve ne yapmıştır? Lewis Nkosi hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

Lewis Nkosi

Lewis Nkosi; (d. 5 Aralık 1936, Durban, Zululand [bugün Natal], Güney Afrika), Güney Afrikalı yazar, eleştirmen, gazeteci ve radyo programcısıdır.

Durban’daki M. L. Sultan İleri Teknik Eğitim Yüksekokulu’nda bir yıl okuduktan sonra, Zulu dilinde ve İngilizce yayımlanan Ilanga läse Natal adlı haftalık gazetede ve Drum dergisinde çalıştı. 1956-60 arasında bu derginin pazar eki Golden City Post’un başmuhabiriydi. Johannesburg’daki Siyah gettosunda yaşarken tanık olduğu olaylar, Güney Afrikalı yazarların düş gücü ve özgün düşüncelerden çok, gazetecilik uğraşını kaynak alan yapıtlar verdiği biçimindeki eleştirisine gerekçe oluşturdu: Apartheid’ ın son derece aşağılayıcı, güvenceden yoksun ve şiddetle dolu kıldığı Siyah yaşamı düşünce üretmeye olanak vermiyordu.

1961’de Nieman Bursu’yla Harvard Üniversitesi’nde gazetecilik, öğrenimi görmeye başlayan Nkosi bir süre sonra Güney Afrika’dan sürgün edildi. Bu tarihten sonra ABD, İngiltere ve Afrika’da yayımlanan çeşitli dergilere denemeler yazdı. Bu yazılarını topladığı Home and Exile (1965; Yurt ve Sürgün) adlı kitabıyla 1966’daki ilk Dakar Dünya Siyah Sanatları Şenliği’nde ödül kazandı.

1960’ların başında Johannesburg’da geçen The Rhythm of Violence (1964; Şiddetin Ritmi) adlı oyunu ise, ideoloji ve günlük yaşam açısından ırklar arasındaki ilişkileri konu alıyordu. Nkosi ayrıca, British Broadcasting Corporation (BBC) için “Africa Abroad” (1962-65; Dışarıdaki Afrika) adlı bir radyo programı hazırladı ve The New African’ın edebiyat bölümünün yayın yönetmenliğini yaptı.

Advertisement

Öbür yapıtları arasında çeşitli librettolar, 1971’de BBC’de yayınlanan radyo oyunu “We Can’t All Be Martin Luther Kine” (Hepimiz Martin Luther King Olamayız), deneme kitapları The Transplanted Heart (1975; Nakledilmiş Kalp) ve Tasks and Masks: Themes and Styles of African Literature (1981; Görevler ve Maskeler: Afrika Edebiyatında Temalar ve Üsluplar) ile yapıtlarından seçmeler içeren Home and Exile and Other Selections (1983; Yurt ve Sürgün ve Başka Seçmeler) sayılabilir.


Leave A Reply