Limonla Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir? Limon Suyu Kürleri Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Limon ile cilt bakımı nasıl yapılır? Limonla cilt bakımı yaptırmanın faydaları nelerdir? Limon suyu kürlerinin nasıl yapıldığına dair bilgiler.

limon suyu

Kaynak: pixabay.com

Limonun cilt bakımına faydaları

Mutfağımızda sık sık kullandığımız limonun cilt bakımı üzerinde de çok büyük etkileri vardır. Günümüzde çoğu cilt bakım ürününde ve cilt maskesinde limon özü ya da limonla ilgili ürün kullanılabilmektedir. Bakım ve güzellik ürünlerinde kullanılan limonun ciltteki gözenekleri temizleme, cildin rengini açarak doğallaştırma, güneşten kaynaklı ciltte oluşan lekelenmelerin görüntüsünde azalmalar meydana getirme ve ciltte sivilce oluşumunu önleme gibi pek çok önemli faydası bulunmaktadır.

Bunun dışında içeriğindeki antiseptik özellik ile de bir çok cilt sorununun doğal yöntemle tedavi edilmesini sağlamaktadır. Ancak limonu ve limon suyunu kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, hassas ciltlerde ve kuru ciltlerde bir bakım ve hastalık tedavisi ürünü olarak kullanılmaması gerekliliğidir. Çünkü limonda yer alan asidin, kuru ve hassas ciltlerde kızarıklık, daha da kuruluk ve sık sık kullanıldığı taktirde yanıklara varabilen yan etkiler yaptığı bilinmektedir.

Limonun genel olarak cilde faydaları

Aknelerin iyileşme sürecini hızlandırır :

Limonun içerisinde bulunan doğal anti – bakteriyel özler sayesinde aknelerin daha çabuk iyileşmesini sağlar ve mevcut aknelerin dışında ciltte yeni aknelerin oluşmasına engel olmaktadır. Sivilcelerinizin ve sivilce çıkacağı belirgin olan bölgelerinizin üzerine geceden limon suyu sürüp yattıktan sonra, sabah geç kalmadan yıkamalısınız çünkü limonun asidik içeriği deriyi bir müddet sonra yıpratabilmektedir.

Yara ve yaşlılık izlerini azaltır :

Ciltte yaşlanmadan kaynaklı oluşan lekelenmelerde, yaraların iyileştikten sonra bıraktığı lekelerde ve benzer cilt lekelenmelerinde limon suyu kompresi yapıldıktan sonra ciddi azalmalar meydana gelir. Bu bölgelerin lekelenme durumlarından sonra değişen renklerinin de limon suyuyla eski haline dönüştürülmesi mümkün olmaktadır.

limon

Kaynak: pixabay.com

Ölü deri hücrelerini yok eder :

Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit, doğal bir peeling işlevi görerek cildin üzerindeki ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlamaktadır. Hatta doğal bir kür olarak düzenli kullandığınızda cildinizin son derece pürüzsüz ve sağlıklı bir yapıda olabilmesini sağlamanız da mümkündür.

Advertisement
Cilt rengini aydınlatmaktadır :

Yüzünüzdeki, dirseklerinizdeki, topuklarınızdaki ya da dirseklerinizdeki cilt yapınızda pürüzler ve istenmeyen çatlaklar mevcutsa, direk bu bölgelere taze limonu ikiye ayırıp sürmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede hem bu bölgelerdeki cildin rengi açılacak hem de pürüzlülük problemlerinde ciddi azalmalar meydana gelecektir.

Kuru cildi nemlendirir :

Kuru ciltlere limon suyu direkt olarak uygulanmaz ama limon suyu, bal ve zeytinyağından yapacağınız maskeyi kuru cildinize sürdüğünüzde önemli miktarda bir nemlenme elde edebilmeniz mümkündür. Bu karışımı cildinizdeki kuru bölgelere uyguladıktan sonra 10-15 dakika bekletip ardından ılık suyla yıkamalısınız.

Siyah noktaları ortadan kaldırır :

Siyah noktalarınıza doğal bir müdahalede bulunmak istiyorsanız, siyah noktalarınız tamamen yok olana kadar limon suyuyla siyah noktalarınızın bulunduğu bölgeyi ovalayın. Sabahları da cildinizi soğuk suyla durulayabilirsiniz.

cilt siyah nokta

Kaynak: pixabay.com

Limon suyuyla yapılacak kürler nelerdir?

Gözenek temizliği için kür :

Yağlı cilde sahip kişilerin başlıca problemlerinden biri olan gözenek tıkanıklığı, hem cilt için bir problem teşkil etmekte. Hem gözeneklerin tıkalı olmasından dolayı başka bir problem olan sivilcelere neden olmaktadır. Bu tip problemlerin baştan engellenmesi için limonla hazırlayacağınız kür çok faydalı olabilmektedir. 7 damla limon suyunu 2 yemek kaşığı miktarındaki hindistan cevizi suyuna damlattıktan sonra yüzünüze sürüp biraz bekletip duru suyla yıkayabilirsiniz. Böylelikle gözeneklerinizdeki kirler ve yağlar temizlenmiş olacaktır.

Peeling etkili kür :

Cildinize düzenli olarak peeling uygulamanız hem gözeneklerinizin temizlenmesine hem de cildinizin en üst katmanındaki ölü cilt dokularından ve hücrelerinden kurtulmanız için en etkili yöntemlerden biridir. Evinizde limon suyuyla yapacağınız peeling maskesi bu sorunlarınıza en kısa yolsan çözüm olacaktır. 1 yemek kaşığı limon suyunu, 2 tatlı kaşığı esmer toz şekeri ve 1 adet yumurta akını birbiriyle karıştırdıktan sonra (malzemeleri çok karıştırmanıza gerek yok, çünkü şeker erimeden tane tane kalırsa daha etkili olacaktır) yüzünüze dairesel hareketlerle sürebilirsiniz. Maske cildinizde 15 dakika kuruduktan sonra bol su yardımıyla yıkayarak temizleyip ardından bir de saf nemlendirici krem sürmeniz oldukça güzel ve etkili bir uygulama olacaktır.

Çok yağlı ciltler için kür :

Cildinizde normalin çok ötesinde bir yağlanma varsa ve bu durum artık parlamalarla sürekli kendini belli etmeye başladıysa, yüzünüze düzenli olarak aşırı yağlanma problemi sona erene kadar sürekli limon suyu sürmeniz; cildinizin kısa sürede olması gerektiği yağ düzenine kavuştuğunu görmenizi sağlayacaktır.

Advertisement
Cildi beyazlatan kür :

Cildin bir çok sebepten ötürü sararmış rengini ya da koyulaşmış rengini normal tonuna getirmek için 1 yemek kaşığı miktarında salatalık suyuyla 1 yemek kaşığı miktarındaki domates suyunu birbirine karıştırıp üzerine 1 yemek kaşığı miktarındaki limon suyunu ekleyin. Daha sonra yine bütün malzemeleri biraz karıştırıp yüzünüze uygulayın. Biraz bekletip ılık suyla yıkamanız ve ardından yüzünüze nemlendirici sürmeniz yeterli olacaktır.

Cilde canlılık veren kür :

Limonun içeriğindeki C vitamini ve onun dışındaki sitrik asit, cildin daha canlı bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Bu yüzden düzenli olarak limon suyuyla ilgili kürler kullanmak, cildin soluklaşmasını engelleyen en büyük etmenlerden biridir.


Leave A Reply