Macrobid İçeren İlaçlar Neye İyi Gelir? Kullanımları Yan Etkileri Nelerdir?

0

İçeriğinde Macrobid bulunan alerji ilaçlarının özellikleri, kullanım şekli nasıldır? Macrobidin ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

Macrobid

Macrobid

Kullanımları

Bu ilaç mesane enfeksiyonlarını (akut sistit) tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, grip gibi) için işe yaramaz. İhtiyaç duyulmadığında herhangi bir antibiyotik kullanmak, gelecekteki enfeksiyonlar için çalışmamasına neden olabilir.

Bu ilaç 1 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Bu ilaç mesane dışındaki enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmamalıdır (piyelonefrit veya perinefrik apseler gibi böbrek enfeksiyonları dahil).

Macrobid nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde iki kez (12 saatte bir) doktorunuz tarafından belirtildiği gibi ağızdan alın. En iyi sonuç için ilacı bütün olarak yutun.

Bu ilacı alırken magnezyum trisilikat içeren antasitler kullanmayın. Bu antasitler nitrofurantoin ile bağlanabilir ve sisteminize tam emilimini önleyebilir.

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümesine devam edebilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüne neden olabilir.

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Bulantı, baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç idrarınızın koyu sarı veya kahverengiye dönüşmesine neden olabilir. Bu genellikle zararsız, geçici bir etkidir ve ilaç durdurulduğunda kaybolacaktır. Bununla birlikte, koyu kahverengi idrar nadir yan etkilerin (karaciğer problemleri veya anemi) bir işareti olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle birlikte koyu renkli idrar fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: kalıcı bulantı / kusma, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, yorgunluk, hızlı / vurma kalp atışı.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: göz ağrısı, görme değişiklikleri, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, kalıcı / şiddetli baş ağrıları, yeni enfeksiyon belirtileri (örn. Ateş, sürekli boğaz ağrısı), kolay morarma / kanama.

Aşağıdaki nadir fakat çok ciddi yan etkiler gelişirse derhal tıbbi yardım alın: eller / ayaklarda uyuşma / karıncalanma, olağandışı kas güçsüzlüğü.

Bu ilaç nadiren çok ciddi (muhtemelen ölümcül) akciğer sorunlarına neden olabilir.

Akciğer problemleri tedavinin ilk ayında veya nitrofurantoinin uzun süreli kullanımından sonra (genellikle 6 ay veya daha uzun süre) ortaya çıkabilir. Kalıcı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı, eklem / kas ağrısı, mavimsi / morumsu cilt dahil olmak üzere akciğer problemleri belirtileri geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren dirençli bir bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya hatta tedavi durduktan haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, dışkıda kan / mukus.

Nitrofurantoinin uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir vajinal mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Nitrofurantoin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanmadan önce, varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın: böbrek hastalığı (örn. İdrar çıkışı çok az veya hiç yok), belirli bir genetik durum (G-6-PD eksikliği), nitrofurantoin kullanımından kaynaklanan karaciğer problemleri öyküsü.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, akciğer hastalığı, kolların / bacakların uyuşması / karıncalanması, B vitamini eksikliği, mineral dengesizliği, kan bozuklukları (örn. Anemi), diyabet, kalıcı uzun süreli hastalıklara bağlı zayıflık, bazı göz bozuklukları (örn. optik nevrit).

Yaşlandıkça böbrek fonksiyonu azalır. Bu ilaç böbrekler tarafından çıkarılır. Bu nedenle, yaşlı yetişkinler bu ilacı kullanırken, özellikle sinir, karaciğer veya akciğer problemleri kullanırken yan etkiler için daha büyük bir risk altında olabilir.

Bu ilaç canlı bakteriyel aşıların (tifo aşısı gibi) de çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı / aşı yapmayın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamileliğinizin sonuna yakınsanız (38-42 hafta) veya doğum ve doğum sırasında kullanılmamalıdır. Bunu yapmak bebeğinizde belirli bir kan bozukluğuna (hemolitik anemi) neden olabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve 1 aylıktan küçük veya belirli bir genetik durumu (G-6-PD eksikliği) olan emziren bebekler üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Sağlık uzmanlarınız (örn. Doktor veya eczacı) olası ilaç etkileşimlerinin farkında olabilir ve sizi bunun için izliyor olabilir. İlk önce herhangi bir ilacın dozunu kontrol etmeden önce başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünleri söyleyin, özellikle: gut tedavisinde bazı ilaçlar (sülfinpirazon gibi ürikosürik ilaçlar).

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (belirli idrar glikoz testleri) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Bu belge olası tüm etkileşimleri içermiyor. Bu nedenle, bu ürünü kullanmadan önce kullandığınız tüm ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply