Lloyd George Kimdir?

0
Advertisement

Şanlı Kurtuluş Savaşımız esnasında İngiltere başbakanı olan David Lloyd George hayatı ve dönemi hakkında bilgiler. David Lloyd George kimdir?

David Lloyd GeorgeDavid Lloyd George (17 Ocak 1863, Chorlton-on-Medlock – 26 Mart 1945, Llanystumdwy, Birleşik Krallık)

Tanınmış bir İngiliz devlet adamıdır. Once Liberal Parti’nin lideriydi, Birinci Dünya Savaşı’nın ikinci yarısında Başbakan oldu, savaş sonunda Versailles’da toplanan barış konferansında İngiliz delegesi olarak bulundu.

Lloyd George, Manchester’de doğdu, hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra genç yaşta siyaset hayatına atıldı. 1890’da Liberal Parti’ den milletvekili seçildi. O sıralarda günün başlıca konusu olan Güney Afrika meselesindeki tutumu, Parlâmento’daki tartışmaları ile tanındı. Bu meselede Boer’lerin tarafını tutması üzerine, bir gün, Birmingham’da, aleyhinde gösteri yapan halkın elinden ancak, acele, bir polis üniforması giyerek kurtulmuştur.

Lloyd George 1905’te, kabineye girdi. 1905-1908 arasında Ticaret Bakanı, 1908-1915 arasında da Maliye Bakanı olarak çalıştı. Bu görevleri sırasında önemli ıslahat yapmıştır. Bunların başlıcası, «National Insurance Act» (Millî Sigorta Kanunu)dur. Bu arada aristokratların gelirlerinden, arazilerinden alınan vergiler artırıldı. Lordlar Kamarası, Lloyd George’un bu davranışına karşı veto hakkını kullandıysa da 1910 seçimlerinde Lloyd George halk tarafından desteklendiğinden ertesi yıl, Lordlar Kamarası’nın, bütçe ayarlamalarına karşı kullanabildiği veto hakkı kaldırıldı.

Lloyd George’un Büyük Hatası

Advertisement

Birinci Dünya Savaşı’na kadar Lloyd George barış taraftarı olarak tanınmıştı. 1914’te, Almanya’ya karşı savaşa girişilmesini destekledi.

1915’te Harb Levazım Bakanı, 1916’da da Dış İşleri Bakanı oldu. Aynı yılın aralık ayında Başbakan olarak görevlendirildi. 1917-1918 yıllarında, savaştan yılmış olan halkın maneviyatını düzeltmeye çalıştı. 1917’de, Versailles’da toplanan barış konferansında, Fransız Başbakanı Georges Clemenceau ile Amerikan Başkanı Woodrow Wilson’ un birçok meselelerde arasını bulmakta büyük rol oynadı.

Yalnız, öteden beri sebepsiz bir Türk düşmanlığına saplanmıştı; bu arada, Yunanlıların İzmir’e çıkmalarını teşvik etti. Bu onun en büyük siyasi hatası oldu. Kurtuluş Savaşı sonunda Yunanlılar büyük bir bozguna uğrayınca, Lloyd George siyasetinin uğradığı bu başarısızlık, onun da, partisinin de itibarını sarstı. 1922 seçimlerinde Lloyd George kaybetti, Muhafazakârlar iktidara geçtiler.

Lloyd George, siyasi itibarını yeniden kazanabilmek için partisinin programında bir toprak reformuna, işsizlere iş sağlanmasına ait yeni görüşlere yer verdiyse de 1926’daki genel grev hareketinden, 1931 ‘de kurulan koalisyondan sonra partisi önemini tamamiyle kaybetti.

Lloyd George 1945’te Avam Kamarası’ndan çekildikten kısa bir süre sonra öldü.

Advertisement


Leave A Reply