Loire Nehri Nerededir?

0
Advertisement

Loire nehri nerededir? Loire nehri uzunluğu, nereden akar, özellikleri nelerdir? Loire Nehri hakkında bilgi.

loire-nehriLoire Nehri; Fransa’nın en uzun akarsuyudur. Ülkenin orta bölümündeki Cevennes Dağları’nın sönmüş bir yanardağ olan Gerbier De Jöne tepesinden (1.370 m.) çıkar; önce kuzeye, sonra batıya doğru akarak Atlas Okyanusu’na dökülür. Uzunluğu 1.045 km. olan Loire nehri, Fransa’yı aşağı yukarı eşit iki bölüme ayırır, ülkenin topraklarının dörtte birini sulayarak buraları ekime elverişli duruma getirir.

Loire nehri, birçok kollarla birleştikten sonra St. Nazaire’de Biskay (Gaskonya) Körfezi’ne dökülür. Loire nehrine gemilerin girmesine, sularında vapur işletilmesine pek imkân yoktur. Yağmurlu mevsimlerde meydana gelen taşmalar, yazın suların tamamıyla çekilerek yatağının kuruması bunlara engel olur. Ancak, nehrin bazı bölümlerinde gerek taşmalara, gerekse aşırı kuraklığa karşı kanallarla, barajlarla, setlerle, duvarlarla alınan tedbirler, buralarda nehri ulaşıma elverişli duruma getirmiştir.

Nehrin ağzında St. Nazaire halici vardır. Bu haliç üzerinde Fransa’nın önemli limanlarından Nantes ve bunun ön limanı durumunda olan St. Nazaire bulunur.

Loire, kanallarla, Saöne ve Seine nehirlerine bağlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply