Lucas Vázquez de Ayllón Kimdir?

0
Advertisement

İspanyol kaşif Lucas Vázquez de Ayllón Kimdir? Bir gezign olan Lucas Vázquez de Ayllón hayatı ve keşifleri ile ilgili bilgiler.

Lucas Vázquez de Ayllón

Lucas Vázquez de Ayllón Kimdir?

Lucas Vázquez de Ayllón (d. y. 1475, Toledo, İspanya – ö. 1526, bugünkü Güney Carolina, ABD), İspanyol kâşif, bugün ABD’nin Güney Carolina eyaleti olan topraklara yerleşen ilk Avrupalı.

1502’de Batı Hint Adalarına giden Lucas Vázquez de Ayllón, Hispaniola’daki (Santo Domingo) sömürge yönetiminde yargıç olarak görev aldı. 1520’de Hernân Cortes ile Diego Velâzquez adlı İspanyol komutanları arasındaki bir tartışmada arabuluculuk yapmak üzere Meksika’ya gitti.

1522’de Lucas Vázquez de Ayllón’un görevlendirdiği Francisco Gordillo komutasındaki bir keşif grubu Kuzey Carolina’da Fear Burnu yakınlarında karaya ulaştı. Kutsal Roma-Germen imparatoru V. Karl (Şarlken) 1523’te Ayllön’a bu bölgeyi keşfetmek görevini verdi. Keşfin amacı özellikle Maluku Adalarına (Baharat Adaları) bir geçit bulmaktı. Ayllön 1526 yazının başlarında, büyük olasılıkla Güney Carolina’da Pee Dee Irmağının ağzında (Winyah Körfezi) San Miguel de Guadalupe adıyla bir yerleşim kurmak üzere Hispaniola’dan denize açıldı. (İngilizlerin buraya gelmesinden 81 yıl önce Virgina’daki Jamestown’da bu adda bir yerleşimin kurulduğu savının güçlü bir dayanağı yoktur.) Ayllön ve yanındakilerin çoğu bir salgın hastalıktan ölünce, kuruluşunun üzerinden ancak birkaç ay geçmiş olan koloni terk edildi.

Advertisement

Leave A Reply