Lucia di Lammermoor Opera Konusu (Gaetano Donizetti)

0
Advertisement

Lucia di Lammermoor Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Lucia di Lammermoor Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

LUCİA Dİ LAMMERMOOR

Üç perdelik operadır.

Metin: Salvatore Cammarano.
Bestecisi: Gaetano Donizetti
İlk oynanış: 1835 Napoli.
Türkiye’de ilk oynanış: 1953 Ankara.

Başlıca kişiler:

Lord Enrico Ashton of Lammermoor (Bariton), Lucia (Soprano), Sir Edgardo of Ravenswood (Tenor), Lord Arturo Bucklaw (Tenor).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 18’inci yüzyıl başlarında İskoçya.

Advertisement

Konusu:

Tüm varlığını kaybeden Lord Enrico kendisini bu durumdan kızkardeşi Lucia’nın kurtaracağını umut etmekte, üstelik eski düşmanı Sir Edgardo’nun intikamından korkmaktadır. Lucia zengin bir adamla evlenirse borçlarını ödeyecek, içinde bulunduğu güç durum sona erecektir. Beri yanda Sir Edgardo bir kazadan kurtardığı Lucia ile sevişmektedir. Bu ilinti Enrico tarafından duyulmuş, gençlerin aşkına engel olmak için çare aramaya koyulmuştur. Edgardo’nun bir görevle Fransa’ya gitmesi üzerine Lucia’ yı zengin Lord Bucklow’la evlendirmek üzere hazırlıklara başlar. Kardeşine Edgardo’nun başka bir kadınla evleneceğini açıklayan sahte bir mektup verir. Düş kırıklığına uğrayan Lucia evliliğe razı olmuştur.

Nikâh töreni sırasında Edgardo girer. Gerçek anlaşılmış, imzalar atılıp nikâh kıyıldığından, geç kalınmıştır. Lucia bu acıya dayanamaz, kocasını öldürür ve çıldırır. Sadece Edgardo’yu ve onunla geçen tatlı günleri anmakta, beri yanda Edgardo babasının mezarı başında sevdiğinin elinden gitmesiyle duyduğu acıyı anlatmaktadır. Konuklardan bir grup yaklaşarak delikanlıya durumu anlatır, uzaktan yankılanan bir çan sesi de Lucia’nın ölümünü haberler. Edgardo için sevdiğiyle göklerde buluşmaktan başka çare kalmamıştır; kılıcını göğsüne saplayarak yaşamına son verir.

Konusu Sir Walter Scott’un «The Bride of Lammermoor -Lammermoor Gelini» adlı romanından alınan opera İtalyan «belcanto» sanatının ölümsüz örneklerinden biri olarak kalmış, Lucia rolü yüzyılı aşan bir süredir ünlü sopranolar için ölçü taşı olmuştur.

Tanınmış bölümler:

«Regnava nel silenzio» (Lucia), «Verrano a te cul’aure» (Lucia-Edgardo), «Soffriva ne pianto» (Lucia-Enrico) «Che mi frena in tal momento» (Altılı), «Ardon gl’incensi» (Delirme sahnesi – Lucia), «Fra poco a me ricovero» (Edgardo)


Leave A Reply