Luigi Boccherini Kimdir?

0
Advertisement

Luigi Boccherini kimdir? Ünlü besteci Luigi Boccherini hayatı, biyografisi, eserleri ve besteleri hakkında bilgi.

Luigi BoccheriniLuigi Boccherini; 19 Şubat 1743, Lucca — 28 Mayıs 1805, Madrid

İtalyan bestecisi ve viyolonselcisidir. On dört yaşına kadar kontrabasçı olan babasından ve Abbate Vanucci’den ders almış, sonra Roma’da viyolonsel ve bestecilik öğrenimi yapmıştır. İtalya ve Fransa’da konser gezileriyle ün kazanmış, 1785 yılında Madrid saray orkestrası yöneticisi olmuştur. 1787’de Prusya Kralı Friedrich Wilhelm’in çağrısı üzerine Berlin’e giderek orada saray müziği yöneticiliği yapmıştır. Verimli bir besteciydi. 125 kadar yaylı çalgılar beşlisi, 91 yaylı çalgılar dörtlüsü, 54 yaylı çalgılar üçlüsü, yirmiden çok senfoni yazmıştır. Bugün özellikle viyolonsel konçertosu ve menuetto’suyla tanınır.

SENFONİ “La majör” — Boccherini’nin 1787 yılında Berlin’de Prusya saray bestecisi olarak bulunduğu çağda bestelenmiştir. Besteci senfoni ve konçertolarıyla Viyana klasiklerini özellikle üslup açısından etkilemiştir. Günümüzde pek az eseri yorumlanan sanatçının bu en tanınmış senfonisi dört bölüm üzerine kuruludur.

Birinci bölüm (Allegro assai), tüm orkestranın sunduğu bir “tema” ile başlar, kemanların işlediği bu düşünden sonra flütle ikinci bir “tema” verilir, zengin “modulation”lar bölümü götürür. İkinci bölüm (Menuetto Allegro), yaylı çalgılardan yansıyan tipik dans ezgisi tüm zerafetiyle sürerek tatlı bir «üçlü»ye oradan “menuetto”nun flütle tekrarına ulaşır. Üçüncü bölüm (Andante) obuanın ve solo viyolanın beraberce verdikleri bir tema üzerine işlenmiştir. Dördüncü bölüm (Finale. Allegro ma non troppo presto), rondo ritm ve kuruluşunda Boccherini’ye özgü zarif süslemelerle işlenmiş bir parçadır.

Advertisement

Leave A Reply