Macitentan İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Macitentan ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Macitentanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Macitentan neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Macitentan

Macitentan

Kullanımları

Makitentan akciğerlerde yüksek tansiyonu (pulmoner arteriyel hipertansiyon) tedavi etmek için kullanılır. Bu durumun, belirli bir doğal maddenin (endotelin-1) artan seviyelerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu ilaç, akciğerlerdeki kan basıncını düşürmeye yardımcı olan ve hastalık nedeniyle semptomların ve hastanede kalışların kötüleşme riskini azaltan endotelin-1’in etkilerini engeller.

Macitentan Tablet nasıl kullanılır?

Macitentan almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Tableti tamamen yutun. Tableti ayırmayın, ezmeyin veya çiğnemeyin.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin

Yan etkiler

Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, titreme veya vücut ağrıları oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: düşük kırmızı kan hücresi sayımı belirtileri (olağandışı yorgunluk, hızlı nefes alma, soluk cilt, nefes darlığı, hızlı kalp atışı), olağandışı kilo alımı, yeni veya kötüleşen şişlik eller / ayak bilekleri / ayaklar.

Advertisement

Makitentan nadiren ciddi karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer idrarı, sürekli mide bulantısı / kusma / iştah kaybı, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt dahil olmak üzere herhangi bir karaciğer hastalığı semptomunuz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Makitentan, erkeklerde sperm üretimini azaltabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Macitentan almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle anemi, diğer akciğer rahatsızlıkları (pulmoner veno-oklüzif hastalık gibi) tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Diğer ilaçlar macitentanın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da macitentanın nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (ketokonazol gibi), kobisistat, makrolid antibiyotikleri (klaritromisin gibi), HIV proteaz inhibitörleri (ritonavir gibi), rifamisinler (rifampin gibi) bulunur.


Leave A Reply