Madrid Hakkında Bilgiler

0

İspanya’nın başkenti ve Avrupa’nın en güzel ve en önemli şehirlerinden birisi olan Madrid ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Madrid - İspanya

Advertisement

İspanya’nın başkentidir. İber Yarımadası’nın aşağı yukarı merkezinde, Manzanares Nehrinin kıyılarında, denizden 655 metre yükseklikteki Meseta düzlüğü üzerinde kurulmuş kalabalık nüfuslu büyük bir şehirdir.

Madrid’in, tarihi bir şehir olduğu halde birçok modern bölümleri de vardır. Madrid’deki iş binaları, Puerta del Sol adlı güzel bir meydanın çevresinde toplanmıştır. Şehrin başlıca yollarının hepsi, bu meydandan başlar. Meydanın doğusunda, dünyanın en güzel bulvarlarından biri sayılan Prado Caddesi bulunur. Bu yol boyunca, Madrid’in tarihi bakımdan çok değeri elan çeşmeleri, anıtları, heykeller sıralanmıştır. Meydanın batısında ise, 1700 de Kral V. Felipe tarafından yaptırılmış olan Milli Saray vardır. Çok büyük bir bahçenin ortasında bulunan bu binada bugün sanat bakımından eşsiz değerdeki eserler saklanmaktadır. Madrid’de ki Milli Kitaplık ve Müze’de dünyanın en zengin koleksiyonları bulunur. Milli Müze’deki en önemli eserler Diego, Valazquez, Bartolome, Murıllo, Rubens, Van
dyke, Rafaello gibi ünlü ressamların tablolarıdır. Bu özelliklerinden dolayı Madrid, yalnız İspanyollar için değil, birçok yabancılar için de dünyanın belli başlı sanat ve öğrenim merkezlerinden biridir.

Madrid’in XVI. yüzyılda inşa edilmiş olan üniversitesi, Avrupa’nın en büyük üniversiteleri arasındadır. Plaza de Toros denilen boğa güreşi alanı Madrid’in turistler için çok ilgi çekici bir şehir olmasını sağlamaktadır. Arap mimarlık tarzında yapılmış olan bu alan, 13 bin seyirci alır. Madrid, 1936-1939 yılları arasındaki İspanya iç savaşı sırasında oldukça yakıp yakılmış, şehrin birçok eski yapıları, anıtları yok olmuştu. Bugün, bunların yerini yeni binalar almıştır.

Madrid, İspanya’deki en önemli demiryollarının, karayollarının kavşağında bulunduğundan, ticaret ve endüstri bakımından çok gelişmiştir. Son zamanlarda kurulduğu halde kısa zamanda ilerlemiş olan endüstrilerinin başında, tütün, mücevher, deri, kimyevî madde, likör, makine, elektrik malzemesi, mobil ya, porselen, kâğıt, çikolata, ayakkabı, uçak malzemesi, radyo, lâstik, optik eşya, plâstik traktör, motor endüstrileri gelir. Bunlardan başka, Madrid’de yapılmakta olan yelpazeler, eldivenler, şemsiyeler, halılar dünyaca ünlüdür.

Advertisement

Madrid’i, IX. yüzyılda İspanyollar Araplar’dan aldılar. XV. yüzyıla kadar Madrid’e pek önem verilmiyordu. XV yüzyılda şehir II. Felipe’nin idaresi altındaki İspanyol devletinin başkenti oldu. Napoleon Savaşları sırasında Madrid’i Fransızlar işgal ettiler. 1936 İspanyol iç savaşı sırasında şehir çok harap oldu. 1939’da General Franco Madrid’e girdi burada yeni hükümeti kurdu.


Leave A Reply