Malarone İçeren İlaçlar Neye İyi Gelir? Kullanımları Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

İçeriğinde Malarone bulunan alerji ilaçlarının özellikleri, kullanım şekli nasıldır? Malarone ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

Malarone

Malarone

Kullanımları

Bu ilaç 2 ilaç içerir: atovaquone ve proguanil. Sıtmanın yaygın olduğu ülkelerde sivrisinek ısırıklarının neden olduğu sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Sıtma parazitleri vücuda bu sivrisinek ısırıkları yoluyla girebilir ve daha sonra kırmızı kan hücreleri veya karaciğer gibi vücut dokularında yaşayabilir. Bu ilaç, kırmızı kan hücreleri ve diğer dokularda yaşayan sıtma parazitlerini öldürmek için kullanılır. Bazı durumlarda, tedavinizi tamamlamak için farklı bir ilaç (primakin gibi) almanız gerekebilir. Tam bir tedavi için ve enfeksiyonun geri dönüşünü (nüks) önlemek için her iki ilaca da ihtiyaç duyulabilir. Atovaquone / proguanil antimalaryaller olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Malarone nasıl kullanılır?

Bu ilacı kullanmaya başlamadan prospektüsü okuyun. Bilgilerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, yiyecek veya süt içeren sütlü bir içecek (tam yağlı süt, milkshake gibi) ile ağızdan alın. Bir doz aldıktan sonra 1 saat içinde kusursanız, dozu tekrarlayın. Atovaquone / proguanil aldıktan sonra sürekli kusmanız varsa, hemen bir doktora başvurun. Kusmayı veya farklı bir sıtma ilacını önlemek için başka bir ilaca ihtiyacınız olabilir.

Acı tadı nedeniyle tableti bütün olarak yutun. Çiğnemeyin. Tabletleri yutmada sorun yaşıyorsanız, bu ilaç ezilebilir ve yoğunlaştırılmış süt ile karıştırılabilir. Tüm karışımı hemen alın. İleride kullanmak üzere saklamayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, hastalığın önlenmesine veya tedavi edilmesine ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Hastalığı önlemek için, atovaquone / proguanil’i genellikle günde bir kez, her gün aynı saatte veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde alın. Bu ilacı, sıtmalı bölgeye girmeden 1-2 gün önce başlatın; bölgede iken ve ayrıldıktan sonra 7 gün boyunca devam edin.

Gerekirse, primakin, atovaquone / proguanil ile tedavinin son haftasında başlayarak veya tedaviyi bitirdikten hemen sonra başlayarak 14 gün boyunca alınabilir.

Sıtmayı tedavi etmek için, bu ilacı genellikle 3 gün boyunca günde bir kez alın.

Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi almaya devam etmek çok önemlidir. Hatırlamanıza yardımcı olması için, reçete edilen tüm süre boyunca her gün aynı saatte alın.

Bu ilacı reçeteden daha fazla veya daha az almayın. Daha iyi hissetseniz ya da hasta hissetmeseniz bile, doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe, tam tedaviyi tamamlamadan önce bu ilacı almayı bırakmayın. Doktorunuzun onayı olmadan dozunuzu atlamak veya değiştirmek, önleme / tedavinin etkisiz olmasına, parazit miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini daha zor hale getirmesine (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Advertisement

Sivrisinek ısırıklarını (örneğin, uygun böcek kovucuları kullanmak, vücudun çoğunu kaplayan giysiler giymek, klimalı veya iyi taranan alanlarda kalan, sivrisinek ağları ve böcek öldürücü spreyler gibi) önlemek önemlidir. Seyahat etmeden önce böcek kovucu satın alın. En etkili böcek kovucular dietiltoluamid (DEET) içerir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan siz / çocuklarınız için uygun sivrisinek kovucu önermesini isteyin.

Hiçbir ilaç tedavisi sıtmanın önlenmesinde tamamen etkili değildir. Sıtma belirtileri geliştirirseniz (ateş, titreme, baş ağrısı, grip benzeri semptomlar gibi) derhal tıbbi yardım isteyin. Sıtma, bu reçeteyi tamamladıktan aylar sonra bile geri dönebilir. Sıtma enfeksiyonunun hızlı tedavisi, ciddi, muhtemelen ölümcül sonuçları önlemek için gereklidir.

Tedavi için atovaquone / proguanil kullanırken, durumunuzun devam edip etmediğini veya kötüleştiğini doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Yan etkiler mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, ishal, halsizlik, iştahsızlık ve baş dönmesi olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: ciddi karaciğer problemleri belirtileri (kalıcı / şiddetli bulantı ve kusma, karın ağrısı, açıklanamayan yorgunluk, koyu idrar, sararma gözleri / cilt), anemi belirtileri (kötüleşen yorgunluk, hızlı nefes alma, soluk cilt / dudaklar / tırnaklar, istirahat ederken hızlı kalp atışı), şiddetli enfeksiyon belirtileri (yüksek ateş, şiddetli titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Atovaquone / proguanil almadan önce, atovaquone veya proguanil’e alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle şu anki ishal, mevcut kusma, böbrek problemleri, karaciğer problemleri, zihinsel / ruh hali problemleri, nöbetler.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın. Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamileyken sıtma olan bir bölgeye seyahat etmek, sizi ve bebeğinizi ölüm ve diğer sorunlar için çok daha yüksek bir risk altında bırakır. Sıtma önlemenin risklerini ve yararlarını doktorunuzla tartışın.

Atovaquone’un anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu ilaçtaki proguanil anne sütüne geçer ve bu ilacın emziren bir bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: penisillamin, “kan sulandırıcı” (varfarin gibi), metoklopramid.

Diğer ilaçlar atovaquone / proguanil’in vücudunuzdan atılmasını etkileyebilir, bu da atovaquone / proguanil’in nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında efavirenz, rifampin, rifabutin, tetrasiklin ve diğerleri bulunur.


Leave A Reply