Mankurt Nedir? Mankurt Ne Demek?

0

Mankurt nedir ne anlama gelir? Mankurt ne demek? Bir insan nasıl ve neden mankurt olur ya da olabilir? Mankurt hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız

mankurtÖzellikle son dönemde siyasilerin de kullanmış olduğu mankurt ya da mankurt olmak anlam bakımında “içerisinde yaşamış olduğu topluma uzak ve ters bir şekilde yaşamak / hareket etmek” olarak özetlenebilir. Peki mankurt kelimesi nereden geliyor mankurtun hikayesi nedir?

Advertisement

Mankurt aslında bilincini yitirmiş kölelere verilen isimdir. Bu tarz insanlar belirli aşamalardan geçirilerek köle yapılmaktaydılar. Bunu özellikle Çinliler yaparlardı ve mankurt yapmak istedikleri kişinin öncelikle saçlarını kazırlardı. Dazlak haline gelen bu kişilerin kafalarına devenin boynundan elde edilen bir deri gerdirilerek geçirilirdi. Bu şekilde mankurt yapılmak istenen kişi güneşin tam alnında en az 2-3 gün bekletilirdi.

Bu 2-3 gün içerisinde deve derisi kurur ve kafaya öylesine bir şekilde yapışırdı ki kişinin kazıtılmış olan kafasından büyümek isteyen saçlar büyüyemez ve aksi yönde tersine içeriye doğru büyürdü. Bu öylesine acı veren bir deneyimdi ki bu acıyı duyan insan belirli bir süre sonunda kendi en yakınlarını yani anne ve babası dahil hiç kimseyi tanıyamayacak hale gelirdi. Tamamen bilincinin ve hafızasını yitiren bu kişi artık kendisine söylenen her şeyi herhangi bir mantık süzgecinden geçirmeden yapmaya başlar ve tam anlamı ile bir köle olur insanlığından çıkardı.

Maalesef ki okurken ya da yazarken dahi iğrendiğimiz ve insani bir hareket / davranış olarak kesinlikle nitelendirilemeyecek bu durum gerçektir. Açıkçası sıfat olarak dahi kullanılmaya değer bir durum değildir.

Yukarıda bahsedilen işkence ve zihin kontrol yöntemi özellikle Orta Asya mitlerinde ve efsanelerinde anlatılmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply