John Milton Kimdir? Ünlü İngiliz Şairin Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

John Milton kimdir? Ünlü İngiliz şair John Milton’ın hayat hikayesi, önemli eserleri, biyografisi, John Milton hakkında bilgi.

John Milton

John Milton

John Milton; İngiliz şairidir (Londra 1608-ay.y.l674). Şiirsel yeteneği, yergi gücü ve derin denemeleriyle tanınacak yazı yaşamı her zaman iki odak arasında yer aldı: Din ve sanat. Cambridge’de ilahiyat okudu (1625-1632), güzel sanatlar alanında çalıştı, Latince ürünlerini anadili İngilizceyle yazdıklarıyla bir araya getirdi. On the Morning of Christ’s Nativity (İsa’nın Doğduğu Sabah) 1629, Allegro (1631), İl Penseroso (1632). Rönesans adamı olmanın isterlerine uyduğu gibi Reform çağının bir aydını olarak da kendine değerler kattı.

Bu dönem şiirleri arasında dikkat çekenler: Arcades (pastoral ürünler) 1633, Comus (1634), Lycidas (ağıt) 1637. Bu yıllarda iç savaşı parlamento kazandı, kral öldürüldü. Milton da bağlı bulunduğu zafer kazanmış sınıfın güveniyle önemli bir göreve getirildi (dışişleri bakanlığına denk bir sorumluluk; 1649). Oyda daha bu yıllarda görme güçlüğü çekiyor, gözlerinin zayıflığına bir çare bulamıyordu. 1652’de iyice görmez olduğu halde görevini sürdürdü (1659’a kadar). Sonunda politikadan tümüyle çekilerek kendisini şiire adadı, en büyük eserlerini bu son döneminde yarattı. Yaşamının son dönemi, büyük dinsel destanına emek vermekle geçti.

Kutsal Kitap konularından yararlanarak Adem ile Havva‘nın cennetten kovulmaları olayını yorumladı, ilk günahın neden ve sonuçlarını tartıştı, her biri aşağı yukarı biner dizeye yakın 12 bölümlük epik ve dinsel şiiri Paradise Lostu (Yitirilmiş Cennet) 1667, bu dönemde bitirdi. Ona Shakespeare’den sonra en güçlü ve değerli şair sayılma onurunu getirdi. Son iki eseri bir arada çıktı: Paradise Regained (Yeniden Bulunan Cennet) ve Samson Agonistes (Can Çekişen Samson) 1671. İsa’nın büyük benliğini, çile gücünü değerlendiren Adem gibi heveslerine yenilmediğini, gösteren bu dinsel şiir de İngilizcenin büyük ürünlerinden biri sayıldı. Milton’ un şairliği ve düşünceleri günümüze kadar çeşili açılardan değerlendirilip inişli çıkışlı bir yargılar yelpazesi oluşturduysa da -inançları bir yana- dili, deyişi, şiirsel yeteneğiyle hemen her zaman büyük bir güç olarak nitelendirildi.

Öteki eserleri: Poems of John Milton Both English and Latin (J.M’un İngilizce ve Latince Şiirleri) 1645, ^The Works of John Milton (J.M’un Bütün Eserleri) öl. s. 18 cilt, 1931-1938 vb.

John Milton İmzası

Advertisement

Kaynak – 2

Ünlü bir İngiliz şairidir. Paradise Lost (Kaybolan Cennet) adındaki eseriyle bütün dünyada tanınmıştır. Londra’da 9 Aralık 1608’de doğdu. 8 Kasım 1674’te 65 yaşında iken hayata veda etmiştir. Babası besteciydi. John Milton ilk öğrenimini evde babasının nezareti altında özel öğretmenlerle yaptı. 12 yaşında ortaokula girerek Latince, Yunanca, Fransızca, İtalyanca, İbranice öğrendi. 16 yaşında Cambridge Üniversitesi’ne girdi. 7 yıl edebiyat okudu. Bir yandan da şiir yazıyordu. Babası onun sakin bir köy evinde 6 yıl hiçbir şey düşünmeden yaşamasını sağladı. John Milton hayatının bu sıkıntısız devresinde en güzel şiirlerini yazmıştır.

1642 İç Savaşı’nda Milton Püritenler’in tarafını tutmuştu. Savaşı Püritenler kazanıp Cromwell başa geçince Milton hükümette önemli bir görev aldı: Devletin bütün resmi evrakını Latince’ye çeviriyordu. Çünkü o devirde Latince Avrupa’da resmi dil olarak kabul edilmişti.

Sürekli çalışmak Milton’un gözlerini bozmuştu. 1652’de iyice kör oldu. Şiirlerini kızlarına yazdırıyordu. Ölmez eseri olan Kaybolan Cennet de böyle yazılmıştır. Milton bu eserinde İnsan’ın Cennet’ten Yeryüzü’ne düşüşünü büyük bir destan halinde anlatmıştır.


Leave A Reply