İş Yaşamında Başarı Getiren Giyim Önerileri (Kadınlar ve Erkekler İçin)

0
Advertisement

İnsanlar üzerinde ilk intiba denilen imajı bırakmak 15-20 saniye sürer fakat etkisi iş yaşamı boyunca devam eder.

İş görüşmeleri ve daha sonra tüm kariyer yaşamı boyunca görünüm, insanlarla olan ilişkilerinizde esas teşkil eder. Görünüm denince de akla hemen kıyafet seçimi gelir. Aşağıda bahsedeceğimiz ufak öneriler hem baylara hem de bayanlara iş yaşamlarında karşılaştıkları insanlara doğru imajı yansıtmak yolunda çok faydalı olacaktır.

Genel Müdür Sekreteri

Bayanlar

Kıyafet Seçimi; Kumaş bir takım, profesyonel anlamda en iyi imajı yansıtır. Daha muhafazakar ve klasik kıyafetler, genellikle daha uygun olur. Çünkü, hem iş görüşmelerinde hem de çeşitli toplantılarda çok amaçlı kullanım olanağı sağlar. Tabii ki seçtiğiniz kariyer de giyiminizi etkiler. Finans, muhasebe ve hukuk daha muhafazakar giyinmeyi gerektirirken yaratıcılığa dayanan meslekler daha rahat seçimlere olanak sağlar. Satış, pazarlama, eğitim gibi alanlar ise bu iki tür arasında gidip gelen bir giyim tarzına sahiptir. Bu gibi alanlarda çalışanlar klasik bir kıyafeti şık bir fularla tamamlayarak rahatça işlerine gidebilirler.

Renk Seçimi; Gardırobunuzdaki iş kıyafetlerinizi doğal renkler üzerine kurmalısınız. Siyah, gri, ve mavinin her tonu en uygun seçimlerdir. Desen olarak ise düz çizgi modası geçmeyen bir klasiktir.

Ayakkabı Seçimi; Ayakkabılarınız kapalı ve toplukları 5 cm’yi aşmayacak şekilde olmalıdır. Temizlik ana kuraldır. Ayakkabılarınızın temiz ve cilalı olmasına dikkat etmelisiniz. İş yerinde rahat olmanız gerektiğini düşünerek ayağınızı vurma ihtimali yüksek olan ayakkabıları tercih etmemelisiniz.

Advertisement

Aksesuar Seçimi; Çanta, kemer ve şal gibi aksesuarlarınızın kıyafetinizle olan (ya da olmayan!!) uyumuna dikkat etmelisiniz. Çanta alırken birçok kıyafetle kullanım olanağı sağlamasına özen göstermelisiniz. Bunun için gardırobunuzda hakim olan renk ne ise aksesuar için de aynı rengi tercih edin. Aksesuarlar, kıyafeti tamamlayıcı olarak kullanılırlar. Fazlası, renk uyumu olsa bile göz zevkini bozar.

Takı Seçimi; Sarkan küpelerden, ses çıkaran bileziklerden uzak durmalısınız. Takı seçerken altın, gümüş ya da inci olanları tercih edin. Küpe olarak da geçmeliler yerine (düşenleri başkaları toplamasın!!) iğneli olanları ve kulağınızdan daha küçük olanları takmaya özen gösterin. Çoğu zaman, bilezik yerine ceketinizin kenarına iliştireceğiniz bir broş daha şık ve sade olur. Tırnaklar; Temiz bir görünüm çok önemlidir. Kısa ve bakımlı tırnaklarınızı doğal renkte bir cila ile sade bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Makyaj; Makyaj yaparken doğal bir görünüm sağlamayı amaç edinin ve aşırı makyajdan her zaman kaçının.

Saç; Saçlarınız temiz ve sağlıklı olmalıdır. Uzun saçların yüzünüzü örtmesini engellemelisiniz. Kısa saçlar, iş hayatında genellikle daha çok tercih edilir. Ancak zannedilenin tersine kısa saç daha çok bakım ister.

Lider

Baylar

Kıyafet Seçimi; Erkeklerin takım elbise seçimlerinde en uygunu hakiki yünlü kumaştan yapılmış olan gri takımlardır.

Advertisement

Gömlek Seçimi; Uzun kollu, koton gömlekler hem rahat hem de şıktır.Beyaz ve açık mavi renkler her tür takımla giyilebilir kullanım rahatlığı sağlar. Kısa kollu gömlek giymekten kaçınmak gerekir.

Kravat Seçimi; En şık kravatlar, ipek ve polyester olanlarıdır. Kravatın boyu kemer tokasını geçmemeli, rengi daha çok koyu olmalıdır. Desen olarak klasik desenler, daha muhafazakar işlerde kullanılabilirken, çiçek desenli kravatlar da daha rahat ortamlarda takılabilir.

Ayakkabı Seçimi; İş görüşmelerinde ve daha sonraki kullanımlarda en uygun ayakkabılar deri ve altı kösele olanlarıdır. Siyah veya koyu kahve renklerde tercih edeceğiniz ayakkabının kemerle renk uyumuna dikkat etmeli ve mümkünse aynı renk olmasını sağlamalısınız. Çorap renginiz de aynı şekilde pantolon ve ayakkabınızla uyumlu olmalıdır. Açık renk çorap giymekten kaçınmalısınız. Bir başka konu da çorap lastikleri! Özellikle erkeklerin bacak bacak üstüne attığında paçadan görünen aşağı düşmüş ya da kısa çoraplar çok çirkin bir görüntü oluştururlar.

Takı ve Aksesuar Seçimi; Saat, alyans gibi takılar her ortama uygun iken, bazı bileklikler ve küpeler daha rahat ortamlarda tercih edilmelidir.

Saç; Temizliğin en önemli unsur olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. Temiz ve sağlıklı görünümlü saçlar bayanlarda olduğu kadar baylarda da çok önemlidir. Kısa ve klasik tarzda kesilmiş saçlar her zaman her ortam için uygundur. Genellikle iş yerlerinde hoş karşılanmamakla beraber eğer, sakal ya da bıyık bırakıyorsanız günlük temizliğinizi yapmalı ve bıyığınızın boyunun dudak hizanızdan daha yukarıda olmasına dikkat etmelisiniz.


Leave A Reply