Mantık Nedir?

0

Mantık nedir? Mantık nasıl tanımlanır ve mantık hangi konuları inceler? Mantık kaç bölüme ayrılır gibi soruların cevabının yer aldığı sayfamız.


Gerçeği ararken yapılan zihin işlemlerinden hangilerinin doğru, hangilerinin yanlış yola çıktığını inceleyen bilime «mantık» (eseme) denir. Felsefenin bir dalıdır, hüküm verme, değerlendirme işlemini bilgi özellikleri yönünden inceler.

Advertisement

«Düşünme» dediğimiz zihin işleminin aklın kurallarına uygun olması haline de «mantık» denir. Bu bakımdan mantık, önce zihnin kurallarını, kanunlarını bulur, sonra onun deneysel şekillerini kontrol eder. Bir zihin işlemi olarak da, bilginin edinilişine ait işlemleri inceler. Bu açıdan, mantığın üç işlemi vardır: Öğrenme, bilgilenme mekanizması nasıl işler? Neye yarar? Sonucu ne olur?

Mantık başlıca iki bölüme ayrılır:

Genel Mantık. — Zihnin bir sonuca ulaştıran işlemleri içinde özellikle hangilerinin doğruya, hangilerinin yanlışa götürdüğünü araştıran mantık dalıdır. Böylece çelişme, önerme, ilimde metot gibi bahisler genel mantık konuları içine girer.

İmsel Mantık (Logistik). — Kavramlarını birtakım image (işaret)lere dayıyan, böylece, matematik gibi kesinliğe erişen mantıktır. Matematik de böyle bir kesin mantık üzerine dayanır. Felsefede, mantığa en üstün yeri veren görüşe «mantıkçılık» denir.

Advertisement


Leave A Reply