Manuel Bandeira Kimdir?

0

Manuel Bandeira kimdir? Brezilyalı şair ve eğitimci olan Manuel Bandeira hayatı ve eserleri hakkında genel bilgiler.

Manuel Bandeira Kimdir?

Manuel Carneiro de Sousa Bandeira Filho (d. 19 Nisan 1886, Recife – ö. 13 Ekim 1968, Rio de Janeiro, Brezilya), elli yılı aşkın bir süre ülkesinin yazarlarını etkileyen şair, edebiyat tarihçisi, çevirmen ve eğitimci. Ölümünden sonra daha çok şair olarak ünlenmiştir.
Manuel Bandeira
Rio de Janeiro ve Sâo Paulo’da eğitim gördü. 1903’te tüberküloza yakalanınca mimar olma hayalinden vazgeçmek zorunda kaldı. Bundan sonraki birkaç yılı okuyarak ve şiir yazarak geçirdi. 1913’te isviçre’de bir sanatoryuma yattı. Burada Fransız simgeci şair Paul Eluard ile dostluk kurdu. 1914’te I. Dünya Savaşı çıkınca Rio de Janeiro’ya döndü; yaşamını bir edebiyatçı olarak sürdürmeye karar verdi.

A Cinza das Horas (1917; Saatlerin Yıkımı) ve Carnaval (1919; Karnaval) adlı ilk şiir kitaplanyla özgün ve bağımsız bir şair olduğunu gösterdi. Güney Amerika şiirini akademik kurallardan ve Avrupa etkisinden kurtarmaya çalışan modernismo (*) akımının temsilcisi olarak tanındı. Bu akımın serbest ölçü, konuşma dili, devrik cümle ve Brezilya halk kültürüne dayalı temalar kullanma gibi yöntemlerini kendi yapıtlarında uyguladı. Libertinagem (1930; Ahlaksızlık) ve Estrela da Manhâ’da (1936; Sabah Yıldızı) bunları edebi bir buluştan çok, kişisel bir anlatım aracı olarak kullandı. Shakespeare, Lorca, Rilke ve Jean Cocteau’nun yapıtlarını çevirdi. 1938’den 1943’e değin Rio de Janeiro’da edebiyat öğretmenliği yapan Bandeira aynca gazete ve dergilere makaleler yazdı, yeni Brezilya edebiyatını halka tanıtmak amacıyla başka şairlerin yapıt ve antolojilerini yayımladı. Öğrencileri için Noçöes de Histöria das Literaturas (1940; Edebiyat Tarihi Kavramlan) adlı bir dünya edebiyatı tarihi yazdı. Bu yapıtta kendinden alçakgönüllü bir biçimde yalnızca bir kez, “belli bir kişisel bağımsızlık sürdürmesine karşın, modernizmin bir yandaşı” olarak söz etmişti.

Bandeira, şair ve ulusal bir kişilik olarak Brezilya’da yaygın bir ünü olmasına karşın Rio ve yakınındaki Petropolis’te sakin bir yaşam sürdü ve 82 yıllık yaşamının sonuna değin kitap yayımlamayı sürdürdü. Brezilyalı yazarlar, önemli bir etki kaynağı ve büyük bir şair olarak gördükleri Bandeira’ya hak ettiği saygıyı göstererek 50. yaş gününde Homenagem a Manuel Bandeira (1936; Manuel Bandeira’ya Saygı) adlı bir kitap yayımladılar.


Leave A Reply