Marajo Adası Nerededir? Marajo Adasının Coğrafi ve Ekolojik Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Brezilya’da bulunan Marajo Adası hakkında kısa bilgi. Marajo Adası’nın coğrafi ve ekolojik özellikleri nelerdir? Ada hakkında temel coğrafi bilgiler.

Marajo Adası Nerededir?

Marajo Adası Uydu Görüntüsü

Marajo Adası, Brezilya’nın kuzeydoğusunda, Amazon Irmağı ağzında ada. Yüzölçümü 40.000 kilometrekare, uzunluğu 240, genişliği 160 metre. Irmağı, Amazon ve Para olarak ikiye ayırır. Çayırlarla kaplı doğu bölümünde sığır, batıdaki bataklık alanda su mandası yetiştirilir. Prehistorik çağ dönemi kalıntıları vardır.

Marajó, Pará eyaletindeki büyük bir delta adasıdır. Ada, Amazon Nehri’nin batı ve kuzeybatı ağzı, kuzeybatı Atlantik Okyanusu ve Amazon’un doğuya doğru akan kısmı oln Pará Nehri ile sınırlanmıştır.

Coğrafi Özellikleri

M.Ö. yaklaşık 400 ila 1600 yılları arasında Marajó, Marajoara kültürü adı verilen ve 100.000’den fazla insanı barındıran gelişmiş Kolomb Öncesi bir toplumun yeriydi. Bugün, ada, büyük su mandası popülasyonunsahiptir Amazon deltasının çevreleyen erişim alanlarında olağan karmaşık hidrodinamik etkileşimlerin üstesinden gelen yüksek gelgitler ile bilinir. Güney Amerika’nın en büyük ikinci adası ve dünyanın en büyük 35’inci adasıdır.

Yüzölçümü 40.100 kilometrekare olan Marajó, İsviçre ile karşılaştırılabilir büyüklüktedir. Maksimum açıklığı 295 kilometre uzunluğunda ve 200 kilometre dikey genişliğindedir.

Marajó’nun kuzeydoğu kıyı şeridi Atlantik Okyanusu’na bakmaktadır. Belém şehri, nehrin ağzının güney çatalı (Pará Nehri olarak da bilinir) boyunca güneye uzanır. Ada neredeyse doğrudan ekvatorun üzerinde bulunuyordur

Advertisement

Marajó’dan nehirlerle ayrılan daha küçük komşu adalarla birlikte, 49.602 kilometrekare (19.151 metrekare) toplam alana sahip Marajó Takımadaları’nı oluşturur. Takımadalar, delta bölgesinin çevresini korumak için 1989 yılında kurulan sürdürülebilir kullanımlı koruma birimi olan 59.985 kilometrekarelik (23.160 km2) Marajó Takımadaları Çevre Koruma Alanı’nda bulunmaktadır.

Adaların büyük kısımları, Amazon Nehri’nin kıyı boyunca daha yüksek su seviyeleri ve iç kısımdaki şiddetli yağış nedeniyle yağmur mevsimi boyunca sular altında kalmaktadır. Marajó neredeyse tamamen düzdür. Yağmur mevsimi boyunca, adanın çoğu büyük bir göl olarak sular altında kalır.

Adada 20 büyük nehir vardır. Değişen su seviyeleri ve düzenli mevsimsel sel nedeniyle, birçok yerleşim yeri kazıklar üzerine inşa edilmiştir.

Ada, nehirde 4 metre yüksekliğe ulaşan büyük dalgalar oluşturan gelgit geçişi fenomeni olan pororoca ile bilinir. Sörfçüler için bir cazibe merkezidir.

Ekolojik Özellikleri

Adanın doğu tarafına ova bitki örtüsü hakimdir. Hayvancılıkla büyük fazendalar var. Burası aynı zamanda 400 kilometrekarelik  alana sahip olan ancak kuru mevsimde % 80 oranında daralan Arari Gölü’nün yeridir.  Adanın batı tarafı Várzea ormanları ve küçük çiftlikler ile çevrilidir. Kereste ve açaí bu çiftliklerde üretilmektedir.

Geniş savan alanının kuzeyinde, çoğunlukla Buriti Palm (Mauritia flexuosa) ve Euterpe oleracea ile birlikte palmiye bataklıkları bulunur. Yağmur mevsimi boyunca bataklıklar bir metre yükseklikte sular altında kalır. Bu bataklıkların ekolojisi hakkında çok fazla bir bilgi bulunmamaktadır.

Advertisement


Leave A Reply