Marcus Salvius Otho Kimdir? Roma İmparatorunun Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Marcus Salvius Otho Kimdir? Roma İmparatoru Marcus Salvius Otho hayatı, biyografisi, imparatorluk dönemi ile ilgili bilgi.

Marcus Salvius Otho

Kaynak: wikipedia.org

Marcus Salvius Otho

Marcus Salvius Otho, 15 Ocak 69’dan 16 Nisan 69’a kadar hüküm sürmüş bir Roma İmparatorudur. MS 32 yılında İtalya’nın Ferentium kentinde varlıklı ve nüfuzlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Otho abartılı yaşam tarzı ve lükse olan düşkünlüğüyle tanınıyordu. Aynı zamanda İmparator Neron’un yakın arkadaşıydı ve birçok eyalette vali olarak görev yaptı.

Neron devrildiğinde, Otho tahtta hak iddia eden birkaç kişiden biriydi. Kısa bir iç savaştan sonra imparator olarak ortaya çıktı ancak yönetimi isyanlar ve ayaklanmalarla çalkantılı geçti. Otho memnuniyetsiz Roma ordusunu imtiyazlar vererek yatıştırmaya çalıştı, ancak çabaları boşunaydı.

MS 69 yılının Nisan ayında, Vitellius’un doğu eyaletinin ordusu Roma üzerine yürüdü ve ikinci bir iç savaşa yol açtı. Yenilgiyle yüzleşen Otho, esir düşmektense intihar etti. İmparator olarak hükümdarlığı sadece üç ay sürdü ve bu onu Roma tarihinin en kısa süre hüküm süren imparatorlarından biri yaptı.

Kısa süren hükümdarlığına rağmen, Otho’nun mirası büyük ölçüde unutulmuş, tarihi kayıtların çoğu onun iktidara yükselişi ve gözden düşüşünü çevreleyen olaylara odaklanmıştır.

Kaynak 2

Marcus Salvius Otho;  Roma imparatorudur (Ferentum İS 32-Brixellum 69).

Advertisement

Hükümdarlık dönemi: 15 Ocak- 17 Nisan 69.

Neron’un (54-68) dostu olarak tanınıyordu. Fakat Otho’nun güzel eşi Poppaea’yı Neron kendisine eş olarak alınca bu dostluk bozuldu. Neron bu evlilik üzerine Otho’yu başkentten uzaklaştırmak için Lusitiana’ya vali atadı (58-68). Neron’un ölümü üzerine imparator ilan edilen Galba’nın yanında yer aldı. Galba’nın Piso’yu veliahtlığa getirmesi Otho’yu kızdırdı. Praetorları yanına çekerek Galba’yı öldürttü (15 Ocak 69), 7 ay imparatorluk yapan Galba’nın yerine tahta çıktı. Aşağı Germanya Ordusu komutanı Vitellius’ un ayaklanmasıyla karşılaştı. Antlaşma önerisini reddeden Vitellius, İtalya üzerine yürüyüşe geçti. Otho da Roma’ dan ayrılarak İtalya’nın kuzeyine çıktı. İki ordunun ilk çatışmasını Otho kazandıysa da Vitellius’un komuta ettiği 100 bin kişilik ordu, ikinci savaşta Otho’ya büyük kayıplar verdirdi. Yenilgi üzerine Otho kendini hançerleyerek yaşamına son verdi (17 Nisan 39).


Leave A Reply