Marcus Vipsanius Agrippa Kimdir?

0
Advertisement

Romalı ünlü general Marcus Vipsanius Agrippa hayatı hakkında kısa bilgi

Marcus Vipsanius Agrippa, Romalı general (M.Ö 63-M.Ö 12).

Marcus Vipsanius AgrippaJül Sezar‘ dan Octavianus‘a kalan miras sorununun çözümlenmesine yardım etti. Perusia Savaşı’nda (M.Ö. 41-40) önemli bir görev üstlendi. İki yıl sonra, Galya valisiyken Aquitania kabilelerinin çıkardıkları ayaklanmayı bastırdı; Ren Bölgesi’ne sefer düzenledi.

M.Ö. 37’de konsül seçildi. Lucrinus ve Avernus göllerini kullanarak Napoli Körfezi’nde bir liman yaptı; Mylae ve Naulochos savaşlarında S. Pompeius’u yendi. Actium zaferinin kazanılmasında etkili oldu (M.Ö. 31). Octavianus, Principat olduktan ve Augustus adını aldıktan sonra 15 yıl onun yardımcısı oldu. Doğuda görev aldı. Augustus’un kızı İulia ile evlendi (M.Ö. 23); Gallia ve İspanya’ya gitti.

Augustus, principatlığın bazı görevlerinde Agrippa’ya ortaklık önerdi (M.Ö. 18) ve İulia’dan doğan çocukları Gaius ve Lucius’u evlat edindi. Doğu eyaletlerinin denetlenmesini üstlendi (M.Ö. 17-22). İllyricum’daki Pannonialılara karşı sefer yaptı. Yalnızca asker değil, bir düzenleyici ve mühendisti. Aedilliği sırasında (M.Ö. 33) kanalizasyon ve su kemerleri onardı; Pantheon (M.Ö. 25) ile Aqua Julia Su Kemeri‘ni yaptı. Dünya haritası hazırladı ve kendi yaşam öyküsünü yazdı.

Advertisement

Leave A Reply