Mareşal Erwin Rommel Kimdir?

0

İkinci Dünya Savaşının en meşhur Alman komutanlarından birisi olan Mareşal Erwin Rommel hayatı hakkında kısaca bilgi veren yazımız.

Mareşal Erwin RommelMareşal Erwin Rommel (15 Kasım 1891, Heidenheim an der Brenz, Almanya – 14 Ekim 1944)

Ünlü bir Alman askeri, II. Dünya Savaşı’nın en önemli komutanlarından biridir. Bir öğretmenin oğluydu. Asker olarak yetişti, I. Dünya Savaşı’nda yararlıkları ile tanındı. Daha sonra Nasyonal Sosyalist Partisi’ne girdi, kısa zamanda partinin sözcüleri arasına geçti. 1939’da Hitler’in muhafız alayı komutanı oldu. II. Dünya Savaşı’nın başında Polonya seferinin başarıyla sonuçlanması üzerine Hitler, onu general yaptı. Rommel 1940’ta Afrika birliklerini yetiştirmek için özel bir «çöl ordusu»nun komutanı oldu. 1941’de de Libya’da yeni birlikleri harekete geçirdi.

Rommel’in Kuzey Afrika’da kazandığı başarılar onun kısa zamanda generallikten mareşalliğe yükselmesini sağladı. Rommel’e «Çöl Tilkisi» adı takılmıştı. Yalnız, 1942’de, Elâlemeyn’de Mareşal Montgomery’nin ordusuna yenilince mevkii sarsıldı. Hitler, onu Almanya’ya çağırttı. Müttefikler 1944’te Normandiya’yı istila ettikleri sırada Rommel de Kuzey Fransa’daki Alman ordusunun komutanıydı. Bir hava akınında yaralandı, daha iyileşmeden, Hitler aleyhine hazırlanan bir suikaste katıldığı şüphesiyle tevkif edildi. Hitler, Rommel’in hayatına kendi eliyle son vermesini istedi. Böylece İkinci Dünya Savaşı’nın en ünlü kişilerinden biri kendini öldürmek zorunda kaldı.


Leave A Reply