Maria Mitchell Kimdir? Amerikalı İlk Kadın Astronomun Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Maria Mitchell kimdir? Amerikanın ilk kadın astronumu olan ve keşfettiği kuyruklu yıldıza da adı verilmiş olan Maria Mitchell hayatı ve başarıları.

  • Doğum: 1 Ağustos 1818, Nantucket, Massachusetts’te.
  • Ölüm: 28 Haziran 1889 (70 yaşında) Lynn, Massachusetts’te.
  • Uyruk: Amerikan
  • Alanı: Astronomi.
  • Ünlü Olma Sebebi : İlk Amerikalı kadın profesyonel astronom, C/1847 T1’in Keşfi

Maria Mitchell, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk profesyonel kadın astronomdu. 1847’de “Miss Mitchell’s Comet” olarak bilinen şeyi keşfetti ve ardından Danimarka Kralı tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. Kız çocuklarının eğitiminin güçlü bir destekçisiydi, babasıyla paylaştığı bir vizyondu. 1994 yılında Mitchell, Ulusal Kadınlar Onur Listesi’ne seçildi.

Maria Mitchell Kimdir? Amerikalı İlk Kadın Astronomun Hayatı ve Başarıları

Erken dönem

Mitchell, 1 Ağustos 1818’de Nantucket, Massachusetts’te büyük bir Quaker ailesinde doğdu. Ebeveynlerinin dini, her iki cinsiyet için de eğitim desteğini etkiledi. Sonuç olarak, diğer kızların çoğundan daha iyi bir eğitim aldı. Nantucket bir balina avı limanıydı ve erkeklerin uzun süre denizde kalma ihtiyacı, kadınların ev işlerini yönetmeye alışması anlamına geliyordu. Öyle olsa bile, hâlâ oylama veya mülkiyet hakları yoktu, bu genç Maria’yı kızdıran bir şeydi.

Mitchell, babasının müdür olduğu North Grammar’daki okula gönderildi. Daha sonra babasının kendi inşa ettiği yeni bir okula gönderildi. Orada okumanın yanı sıra, Maria öğretime de yardımcı oldu. Okuldan uzaktayken babasından astronomiyi öğrendi ve bir tutulmanın zamanını hesaplamasına yardım etti. Eğitime olan ilgisi devam etti ve 1835’te henüz ergenlik çağındayken kütüphaneci olarak çalışırken kendi okulunu açtı.

Kuyruklu Yıldızın Keşfi

1 Ekim 1847’de Mitchell, daha sonra adını alacak olan kuyruklu yıldızı keşfetti. Teleskop olmadan görülemeyecek kadar soluk olduğu için, bu Mitchell, Danimarkalı Frederick VI tarafından verilen altın madalyalardan biri için nitelikli. Mitchell böylece birkaç yıl önce Caroline Herschel olmak üzere bu ödülü kazanan ikinci kadın oldu. Ertesi yıl ödülü resmen kabul etti.

Advertisement

Ayrıca 1848’de Mitchell, bu onuru alan ilk kadın olan Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’ne seçildi. İki yıl sonra, Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği’ne de kabul edildi. Kısa bir süre sonra, çalışmalarının Venüs‘ün konumu ile ilgili hesaplamaları içerdiği Denizcilik Almanak Ofisinde bir pozisyon aldı. Kariyerinden uzakta, Nathaniel Hawthorne’a eşlik ederek Avrupa’ya gitti.

Daha sonraki yaşamı

1865’te Mitchell, astronominin açılış profesörü olduğu Vassar Koleji’nde çalışmaya başladı. Aynı zamanda üniversitenin gözlemevinin müdürüydü. Üniversitede birkaç yıl geçirdikten sonra, daha genç ve daha az deneyimli erkeğe benzer öğretim rolleri için olduğundan daha fazla para ödendiğini öğrendiğinde kızdı. Bu ortaya çıktıktan sonra, Mitchell maaşında bir artış için bastırdı. Sonunda, okul maaşını artırdı.

Bu zamana kadar Mitchell, 1842’de Üniteryen hale gelen orijinal Quaker inançlarından uzaklaşmıştı. Köleliğin vokal bir rakibiydi ve imalatlarına köle emeğinin dahil olması nedeniyle pamuklu giysiler giymeyi reddetti. Aynı zamanda kadınların oy haklarının güçlü bir destekçisiydi ve kadınların iyileştirilmesi ve ilerlemesine adanmış bir derneğin kurucu ortağıydı. Mitchell Haziran 1889’da öldü ve Nantucket’e gömüldü. Dünya Savaşı’ndaki bir Liberty gemisi ve daha sonra bir ay krateri gibi, o şehirdeki bir gözlemevi de onun onuruna adlandırılmıştır.


Leave A Reply