Marilyn Horne Kimdir?

0
Advertisement

Marilyn Horne kimdir? Marilyn Horne hayatı, biyografisi, eserleri, müzik kariyeri hakkında bilgi.

Marilyn HorneMarilyn Horne; (d. 16 Ocak 1934, Bradford, Pennsylvania, ABD), sesinin pürüzsüzlüğü ve kıvraklığıyla özellikle Gioacchino Rossini ve George Frideric Handel’in koloratura rollerinde ün kazanmış mezzosopranodur.

Şarkı söylemeye babasının gözetiminde çocukluğunda başladı. Güney California Üniversitesi’nde hem William Vennard. hem de Lotte Lehmann’ın öğrencisi oldu. 1954’te Carmen Jones filminde Dorothj Dandridge’in söylediği şarkıları seslendirdi. Aynı yıl Bedrich Smetana’nın Prodana nevesta’sındaki (Satılmış Nişanlı) Hata rolüyle Los Angeles Guild Operası’nda ilk kez sahneye çıktı. 1956’da Batı Almanya’daki Gelsenkirschen Kent Operası’na girdi. Burada birkaç sezon kalarak genellikle Giacomo Puccini’nin La Bohème’indeki Mimi, Jacques Offenbach’ın Les Contes d’Hoffmann’ ındaki (Hoffmann’in Masalları) Giuletta, Handel’in Ezio’sundaki Fulvia, Puccini’nin La Fanciulla del Wew’indeki (Altın Batı’nın Kızı) Minnie ve Alban Berg’in Wozzeck’indeki Marie gibi soprano rolleri yorumladı. 1960’ta San Francisco’da Wozzeck’teki Marie rolüyle ABD’ye görkemli bir dönüş yaptı. 1961’de New York kentinde Carnegie Hall’daki bir konserde soprano Joan Sutherland’e Vincenzo Bellini’nin Beatrice di Tenda’smdaki (Tendalı Beatrice) Agnese’yi yorumlayarak katıldı. Bu ilk bel canto rolü Rossini’nin Semiramide’si ve Bellini’nin Norma’sı gibi Sutherland’le birlikte gerçekleştirecekleri birçok yorumun başlangıcı oldu. Horne daha sonra 1969’da Milano’daki La Scala’da Igor Stravinsky’nin Oedipus Rex’inde ve Rossini’nin Le Siège de Corinthe’sinde (Korinthos Kuşatması) sahneye çıktı. 1970’te New York kentinde Metropolitan Operası’nda Norma’daki Adalgisa’yı canlandırdı.

Horne en büyük başarılarından çoğunu Rossini’nin Tancredi’si ve Handel’in Rinaldo’sunda olduğu gibi, erkek karakterlerin erkek sopranolar (castrato) ya da kadınlar tarafından söylenmesinin öngörüldüğü “pantolonlu rolle.”de kazandı. 1982’de “dünyanın en büyük Rossini şarkıcısı” olarak Rossini Vakfi’nın birinci Altın Plaketi’yle, ertesi yıl da İtalya cumhurbaşkanı tarafından “commendatore” nişanıyla ödüllendirildi. 1984’te Metropolitan Operası’nda ilk kez bir Handel yapıtım yorumlayarak Rinaldo’ yu söyledi. Horn’un Jane Scovell ile birlikte yazdığı Marilyn Horne: My Life (Marilyn Horne: Yaşamım) adlı yaşamöyküsü 1983’te yayımlanmıştır.


Leave A Reply