Marion King Hubbert Kimdir?

0
Advertisement

Marion King Hubbert kimdir ve ne yapmıştır? Marion King Hubbert hayatı, biyografisi, fizik ve jeolojiye katkıları, çalışmaları hakkında bilgi.

Marion King Hubbert

Marion King Hubbert; (d. 5 Ekim 1903, San Saba, Texas – ö. 11 Ekim 1989, Bethesda, Maryland, ABD), akışkanların yüzeyaltı kayaçlar içindeki göç hareketine ilişkin kuramıyla tanınan ABD’li jeofizikçi ve jeologtur. Petrolün göç etmesi ve yataklarda toplanması, dünya mineral kaynaklarının işletilmesinin toplumsal sonuçları gibi konularda önde gelen bir otoritedir.

Texas’taki Weatherford College’da ve Chicago Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1931-40 arasında Columbia Üniversitesi’nde jeofizik kürsüsünde ders verdi. 1943-64 arasında Shell Oil Company’de petrol araştırmacısı olarak çalıştı. Daha sonra California’ daki Stanford Üniversitesi’nde profesörlük yapan Hubbert, ardından Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’ne geçti. Başlıca yapıtları. Theory of Ground-Water Motion (1940; Yeraltı Suyu Hareketi Kuramı) ve Energy Resources’dır (1962; Enerji Kaynakları).


Leave A Reply