Martha Graham Kimdir? Ünlü Koreograf Dansçının Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Martha Graham kimdir? Dansları, koreografisi ve teknikleriyle ilham veren dansçının hayatı, başarıları ve mirası hakkında.

Martha Graham (1894-1991), modern dansın öncülerinden biri olarak kabul edilen Amerikalı ünlü bir dansçı ve koreograf olarak bilinir. Onun çalışmaları, dans dünyasını derinlemesine etkilemiş ve dansın ifade gücünü yeniden tanımlamıştır. Martha Graham, özellikle bedenin duygusal ve psikolojik ifadesini keşfetmek için dansı kullanmıştır. “Kontrpuan dans” olarak bilinen bir teknik geliştirmiştir ve bu teknik, dansın ritmik ve dramatik unsurlarını bir araya getirerek görsel olarak etkileyici performanslar yaratmasına olanak tanımıştır. Martha Graham, modern dansın önemli bir figürü olarak kabul edilirken, onun eserleri ve öğretileri, dans sanatının evrimine büyük katkıda bulunmuştur.. Martha Graham, birçokları tarafından 20. yüzyılın en önemli dansçısı ve modern dansın annesi olarak kabul edilir.

Martha Graham

Martha Graham Hayatı

Martha Graham, çocukken sinir bozukluklarını iyileştirmek için fiziksel hareketleri kullanan bir doktor olan babasından etkilenmişti. Graham, gençlik yıllarında Los Angeles’ta Denishawn’da dans eğitimi aldı. 1926’da New York’ta kendi dans şirketini kurdu ve daha tabu hareket ve duygusal ifade biçimlerine hitap eden yenilikçi, geleneksel olmayan bir teknik geliştirdi. 70’lerine kadar iyi dans etti ve 1991’deki ölümüne kadar koreografisini yaptı, dans dünyasını sonsuza dek değiştirdi.

İlk Yılları

11 Mayıs 1894’te Allegheny’nin (şimdi Pittsburgh) bir banliyösünde doğan Martha Graham, sinir rahatsızlıklarında uzmanlaşmış bir doktor olan babası George Graham’dan çok etkilenmişti. Graham, genç kızının ilgisini çeken bir fikir olan vücudun iç duyularını ifade edebileceğine inanıyordu.

Martha Graham

Advertisement

1910’larda Graham ailesi California’ya taşındı ve Martha 17 yaşındayken Ruth St. Denis’i Los Angeles’taki Mason Opera Binası’nda gördü. Gösteriden sonra ailesine dans eğitimi almasına izin vermeleri için yalvardı ama katı Presbiteryenler olduğu için buna izin vermediler.

Yine de Graham, sanat odaklı bir koleje ve babası öldükten sonra, St. Denis ve kocası Ted Shawn tarafından kurulan yeni açılan Denishawn Dans ve İlgili Sanatlar Okulu’na kaydoldu. Graham, hem öğrenci hem de eğitmen olarak Denishawn’da sekiz yıldan fazla zaman geçirdi.

Danstan Koreografiye

Öncelikle Shawn ile çalışan Graham tekniğini geliştirdi ve profesyonel olarak dans etmeye başladı. Shawn, saldırıya uğramış bir Aztek kızı rolünü oynayan Graham için özel olarak dans prodüksiyonu “Xochitl” in koreografisini yaptı. Çılgınca duygusal performans, eleştirel beğeni topladı.

Martha Graham

Graham, Greenwich Village Follies’de işe girmek için 1923’te Denishawn’dan ayrıldı. İki yıl sonra, kariyerini genişletmek için Follies’den ayrıldı. Rochester, New York’taki Eastman School of Music and Theatre’da ve New York City’deki John Murray Anderson School’da kendisine destek olmak için öğretmenlik pozisyonları aldı.

1926’da Martha Graham Dance Company’yi kurdu. Yeni başlayan programları stil açısından öğretmenlerinin programlarına benziyordu, ancak hızla sanatsal sesini buldu ve dansta ayrıntılı deneyler yapmaya başladı.

Advertisement

Öncü Çalışma

Her zaman daha cesur ve vizyonlarını sarsıcı, şiddetli ve titreyen hareketlerle gösteren Graham, bu fiziksel ifadelerin diğer Batı dans formlarında tamamen göz ardı edilen ruhsal ve duygusal alt akıntılara yol açtığına inanıyordu. Müzisyen Louis Horst, şirketin müzik direktörü olarak çalıştı ve neredeyse tüm kariyeri boyunca Graham’la kaldı. Graham’ın en etkileyici ve ünlü eserlerinden bazıları “Frontier”, “Appalachian Spring”, “Seraphic Dialogue” ve “Ağıt”. Tüm bu çalışmalar, Graham’ın “kasılma ve gevşeme” dediği Delsartean gerilim ve gevşeme prensibini kullandı.

Martha Graham

Birçok erken dönem eleştirmen onun danslarını “çirkin” olarak tanımlamasına rağmen, Graham’ın dehasını kavradı ve zamanla giderek daha fazla saygı görmeye başladı ve danstaki ilerlemesi birçok kişi tarafından Amerika’nın kültür tarihinde önemli bir başarı olarak görülüyor. Graham tekniği, dünya çapındaki dans kurumları tarafından öğretilen oldukça saygın bir hareket şeklidir.

Ölüm

Graham 70’lerin ortalarına kadar dans etmeye devam etti ve 1 Nisan 1991’de 96 yaşında ölene kadar koreografisini geride bırakarak sadece dansçılar için değil her türden sanatçı için bir ilham mirası bıraktı. Şirketi, çeşitli repertuarlarla uluslararası alanda performans sergilemeye devam ediyor.


Leave A Reply