Martin Opitz Kimdir? Alman Şair ve Edebiyat Kuramcısı

1
Advertisement

Martin Opitz von Boberfeld kimdir ve ne yapmıştır? Martin Opitz hayatı, biyografisi, eserleri ve şiirleri hakkında bilgi.

Martin Opitz

Martin Opitz Kimdir?

Martin Opitz von Boberfeld; (d. 23 Aralık 1597, Bunzlau, Silezya – ö. 20 Ağustos 1639, Danzig [bugün Gdansk, Polonya]), Alman şair ve edebiyat kuramcısıdır. Rönesans şiir kuramlarını Almanya’ya tanıtmıştır.

Frankfurt an der Oder, Heidelberg ve Felemenkli şair Daniel Heinsius’la tanıştığı Leiden’de öğrenim gördü. Çeşitli soyluların hizmetinde birçok kent dolaştı. 1625’te, İç Avusturya arşidükü Karl Joseph’in ölümü üzerine yazdığı bir ağıt sayesinde Karl Joseph’in oğlu İmparator II. Ferdinand tarafından başşair ilan edildi ve 1629’da, Almancada reform yapmayı amaçlayan edebiyat derneklerinin en önemlilerinden Fruchtbringende Gesellschaft’a (Verimli Dernek) kabul edildi.

1630’da Paris’e giderek Felemenkli şair, hukukçu ve klasik çağ bilgini Hugo Grotius’la tanıştı. 1635’ten ölümüne değin Danzig’de, Polonya kralı IV. Wiadyslaw’in sarayında sekreterlik ve tarihçilik yaptı. Birinci Silezya okulu adıyla bilinen şairler grubunun önderi olan Opitz, sağlığında döneminin en büyük Alman şairi ve en azından biçimsel özellikleriyle Alman şiirinin kurucusu sayılmıştır.

Aristarchus sive de Contemptu Linguae Teutonicae (1617; Aristarkhos ve Toton Dilinin Hor Görülmesi Üzerine) adlı yapıtı, anadili Almancanın savunucusudur. 1624’te Joseph Scaliger, Pierre Ronsard ve Daniel Heinsius’un yapıtlarına dayanarak yazdığı Das Buch von der deutschen Poeterey (Alman Şiirinin Kitabı) adlı etkili yapıtı üslup, ölçü, uyak ve dilin arılığıyla ilgili kuralları ortaya koyar. Opitz bu yapıtında Alman şiirinin hece sayısına değil, sözcük vurgusuna dayanması gerektiğini savunarak şairlere aleksandren ölçüsünü kullanmalarını önerir.

Advertisement

Opitz’in şiirleri ifade güzelliği ve duygu yönünden pek zengin olmayan didaktik ve betimleyici yapıtlardır. Daha çok da, özenle seçilmiş temaları ve incelikli işçilikleriyle dikkati çekerler. Opitz’in gösterişli, zarif ve bilgi yüklü üslubu 18. yüzyılın ortalarına değin Alman şiirine egemen olmayı sürdürmüş, onun yapıtlarından esinlenen şairler ondan daha başarılı olmuşlardır.

1633’te yazdığı Trostgedichte in Widerwärtigkeit des Krieges (Savaşın İğrençliğine Karşı Avuntu Şiirleri) Hristiyan ölçülülüğüne bir övgüdür. Opitz ayrıca Heinsius, Grotius, Seneca ve Sophokles’ten çeviriler yapmış, Almanca yazılmış ilk opera olan Dafne’nin O. Rinuccuni’ye ait librettosunu kısmen çevirmiş, siyasal romanı (John Barclay‘nin Argenis’î) Almanya’ya tanıtmış ve 11. yüzyıla ait Annolied ile Sir Philip Sidney’in Arcadia’sının Almanca basımlarını yayıma hazırlamıştır (1638). Opera Poetica (Şiirsel Opera) adlı yapıtı 1646’da yayımlanmıştır.


1 Yorum

  1. Merhaba bu metnin Almanca kaynağı neresi acaba. Ödevim için gerekli çok acil. Yardımcı olursanız sevinirim.

Leave A Reply