Matematik Sağlığınız İçin Yararlıdır, İşte Matematiğin Sağlığa Faydaları

0
Advertisement

Matematiğin yararları nelerdir? Matematik öğrenmenin ve kullanmanın beyin ve fiziksel sağlığımız için faydaları ve önemi hakkında yazı.

Bugün matematiğin günlük yaşamın birçok alanında size yardımcı olabileceğini, hatta matematiğin sağlığınız için de gerçekten önemli olduğundan bahsedeceğiz; hem fiziksel hem de zihinsel olarak.

Sonuçta, matematikte iyi olmanın 5 sağlık yararı şunlardır:

Matematik Fıkraları - Öğrencilerin En Sevdiği(!) Ders İle İlgili Fıkralar

Kaynak : pixabay.com

1. Matematik Beyin için egzersizdir

Matematik, özellikle zihinsel aritmetik, beynin kapasitesini önemli ölçüde arttırdığı bilinmektedir. Şekiller, sayılar ve kalıpların incelenmesi, bireyi sağlam gözlem becerileri geliştirmeye teşvik eder ve eleştirel düşünceyi güçlendirir.

Profesyonel matematikçiler serebral fonksiyonlarını eğitme eğilimindedir. Bu da onlara beyinlerini enerjik, sağlıklı ve mükemmel bir çalışma durumunda tutma fırsatı sunar.

Bu beyin sağlığınıza nasıl yardımcı olur?

Bir fiziksel egzersiz örneğine bakalım. Düzenli egzersiz yapan herhangi bir kişi, vücudu daha güçlü hale getirmek için, onu rahatlık alanının ötesinde belirli bir gerilim altına alması gerektiğini çok iyi bilir.

Advertisement

İnsan beyni hemen hemen aynı. Matematik konuları ile uğraşırken, çeşitli beyin fonksiyonları aynı anda aktif hale gelir. Başa çıkmak için yeni sinirsel bağlantılar gelişir.

Ne kadar çok matematik problemi çözerseniz, beyniniz o kadar zor problemlerle başa çıkmak için o kadar gelişir. Yani matematik beyin için egzersizdir.

Matematik Korkusu

Kaynak : pixabay.com

2. Matematik İlaç Tedavilerinde kullanılır

Birçok insan matematiğin hayatta gerçek bir faydası olmadığına inanıyor olsa da, aslında organizmanın nasıl çalıştığını ve vücudumuzun tıbbi tedavilere nasıl tepki verdiğini anlamamıza yardımcı olur.

Hipertansiyon veya diyabet gibi sistemik hastalıklarla başa çıkmak için doktorlar bir ilacın vücutta ne kadar süre kalacağını ve etkili tedavi için ne kadar gerekli olduğunu hesaplamalıdır. 60 kilo genç bir kadın 80 kilo erkek atlet kadar fazla ilaca ihtiyaç duymayabilir.

Hastalar ayrıca eczaneyi ziyaret etmeden önce enjeksiyonların veya hapların ne kadar süreceğini belirleyebilmelidir.

Daha teknik düzeyde, yeni ilaçlar geliştirirken, hayvanlar veya insanlar üzerinde denemeler yapılmadan önce kapsamlı matematiksel modelleme kullanılır.

Advertisement

Matematik, farklı ilaç kombinasyonlarından yan etki olasılığını tahmin etmeye ve bunun bir tedavi programının aralıklarını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu, doktorların ve hastalarının en güvenli ve en etkili senaryoyu seçmelerini sağlar.

Son analizde, toplam tedavi maliyetini azaltmak ve hastaların iyileşmesini hızlandırmak için matematiksel hesaplamalar kullanılır.

3. Matematik, Alzheimer Hastalığını Önlemenin Anahtarı mı?

Giderek daha fazla araştırma, beyinlerini kullanan insanlarda Alzheimer hastalığı ve bunama gelişme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Birçok çalışma, 2. (veya daha fazla) dil öğrenmek gibi bilişsel olarak zorlayıcı görevlerin koruyucu etkiler geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Matematiği uzun zamandır mevcut anlayışınızın ötesinde öğrenmek de beyni benzer şekilde meşgul eder. Anahtar, rahatlık alanınızın dışına çıkmak ve gerçekten beyin egzersizi yapmaktır.

Daha yeni çalışmalar, çok fazla matematik kullanan ‘beyin eğitimi’ programlarının beynin esnekliğini geliştirerek koruyucu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Çocukken matematik çalışmamış olsanız bile, bu becerileri geliştirmek şiddetle tavsiye edilir.

Bu sizi sadece konfor bölgenizin dışına çıkarmakla kalmayacak, beyninize meydan okuyacak ve aktif kalmasına yardımcı olacak ve geri dönüşü olmayan beyin bozukluğu riskini azaltacaktır.

Matematik Fıkraları - Öğrencilerin En Sevdiği(!) Ders İle İlgili Fıkralar

Kaynak : pixabay.com

4. Matematik Kadınların döngülerine yardımcı olur

Adet döngülerini izlemek ve hesaplamak kadınların neyin normal neyin normal olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Doğal vücut döngülerinin ardından, yumurtlama da dahil olmak üzere vücutlarında ne gibi değişiklikler olduğunu tahmin eder.

Adet döngüsünde meydana gelen düzensizlikler genellikle ciddi sağlık sorunlarına işaret etmez. Bununla birlikte, basit hesaplamaları yapma yeteneği, bir kadının sağlığı için tıbbi müdahale gerektiren potansiyel bir hamilelik veya başka bir değişiklik olup olmadığını anlamasına yardımcı olabilir.

Matematiğin bir yönü olan basit döngüleri anlamak, kaçırılan bir dönemi fark etmeye ve normal olmayan adet kanamasını tespit etmeye yardımcı olacaktır.

5. Matematik Yemek Yapmanıza Yardımcı Olur

Buna inanmayacaksınız, ancak matematik becerileri, optimum sağlık için iyi bir diyetin pişirilmesinde ve yönetilmesinde önemlidir.

Advertisement

Matematik, doğum günü partisindeki pastayı paylaştırmaktan, makbuzlar, toplama, çıkarma, kesirler ve çarpma işlemlerine kadar mutfakta yardımcıdır.

3 kişilik bir tarifinizin olduğunu varsayalım, 4 kişisiniz, ne yaparsınız? Malzemeleri 1/3 arttırmanız veya 1.333 ile çarpmanız gerekiyor.

Matematik ayrıca, özel sağlık diyetlerindeki kişilerin diyabet veya kardiyovasküler hastalık (yüksek tansiyon) gibi kronik durumları yönetmelerine yardımcı olur.

Birçok durumda, bu sağlık sorunlarını yaşayan insanların yediklerini takip etmeleri gerekir. Kalorileri ve diğer besin öğelerini tam olarak hesaplamazlarsa, sonuçlar tehlikeli ila ölümcül olabilir.

Doğru miktarda yiyecek ve ilaç bulmak için matematiği kullanmak, hastaların reçete edilen yemek planlarının sınırları dahilinde kalmasını sağlar.

Özet olarak, birçok insan matematikte iyi ya da kötü olduğuna inanma eğilimindeyken, matematik sağlık için gereklidir. Uygulama ile herkes matematik becerilerini artırabilir.


Leave A Reply