Matthäus Daniel Pöppelmann Kimdir? Alman Mimarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Matthäus Daniel Pöppelmann kimdir? Alman mimar Matthäus Daniel Pöppelmann hayatı ve özellikle Dresden’de yapmış olduğu çalışmalar.

Matthäus Daniel Pöppelmann

Matthäus Daniel Pöppelmann

Matthäus Daniel Pöppelmann (d. 3 Mayıs 1662, Herford, Vestfalya – ö. 17 Ocak 1736, Dresden, Saksonya), Alman mimar. Barok estetiğin en iyi uygulamalarından biri sayılan Dresden’deki Zwinger adlı yapısıyla tanınır.

1685’teki yangından sonra Dresden kentinin yeniden yapılması çalışmalarına katılan Wolf Caspar von Klengel’in öğrencisiydi. Ölümünden sonra da onun çalışmalarını sürdürdü ve 1691’de bu projenin yöneticiliğine getirildi. 1704’te Saksonya kralı II. August’un (Güçlü) saray mimarlığına ve heykelciliğine atandı; Dresden sarayının yenileştirilmesiyle ilgili tasarımlar hazırladı. Yapımına 1709’da başlanan Dresden’deki Zvvinger büyük bir sarayın parçası olarak düşünülmüştü. İçinde opera oynanabilecek, dans edilebilecek, turnuvalar yapılabilecek, saray eğlenceleri düzenlenebilecek büyük bir açık hava tiyatrosuydu.

Yapı kare planlı bir avlu ile “U” biçimindeki çıkıntılardan oluşmaktaydı. Ana eksenin bir ucuna Taç Kapısı adlı giriş yerleştirilmişti. Yanlardaki galeriler ise büyük bir olasılıkla Pöppelmann’ın 1715’te görmüş olduğu Versailles Sarayı’ndaki Büyük Trianon adlı pavyondan esinlenerek yapılmıştı. Pöppelmann’ın Dresden dışındaki yapıları arasında, Zittau yakınlanndaki Joachimste-in Şatosu (başlaması 1713), Zwickau’da Niedertor Köprüsü ile Frauentor Köprüsü ve Pillnitz’de Elbe Irmağı üstündeki şato bulunmaktadır. 1720’lerin ortasından sonra daha çok Dresden’de çalışan Pöppelmann’ ın yapmış olduğu Augustus Köprüsü (1727-31) Avrupa’nın en güzel köprülerinden biridir.

17 Ocak 1736’da Dresden’de öldü. Dresden’deki Matthauskirche’ye gömüldü. Ünlü oyuncu Friederike Sophie Seyler’in dedesidir.

Advertisement

Leave A Reply