Maurice Maeterlinck Kimdir? (Kısaca)

0
Advertisement

Belçika’lı ünlü yazar Maurice Maeterlinck hayataı ve eserleri ile ilgili olarak kısaca bilgi veren yazımız. Maurice Maeterlinck kimdir?

Maurice MaeterlinckMaurice Maeterlinck (29 Ağustos 1862, Gent, Belçika – 6 Mayıs 1949, Nice, Fransa)

Ünlü bir Belçikalı yazardır. Gand şehrinde doğdu. Ciddi bir öğrenim gördü. Bilim edebiyat, psikoloji ile uğraştı. Sonra Paris’e yerleşti. Fransız sembolist şairleriyle fikir birliği yaptı. Hele 1890’dan sonra sembolistler üzerine geniş ölçüde etkisi oldu. Bir yandan makaleler, bir yandan deneme olmak üzere bilim eserleri, bir yandan piyes yazıyordu. Sonunda daha çok piyesleriyle ün kazandı.

Maurice Maeterlinck’in fikirleri şöyle özetlenebilir: Bilim, yalnız aklın, bilginin öğrettikleridir; varlığımızın, bütün varlıkların özünü anlatmaya yetmez. O bilinmez, asıl, kesin gerçeği anlayabilmek için sezginin yol göstericiliğine ihtiyaç vardır. Bilimin verilerini yol gösterici olarak kullanıp, özü bilinmeyeni mistisizm yolu ile elde edebiliriz. İnsanın ödevi de bunu denemek, her şeyin gerçeğini anlamaya çalışmaktır.

Maurice Maeterlinck 1911’de Nobel Ödülünü kazanmıştır. En ünlü piyesleri «Monna Vauna» ile «Mavi Kuş»tur. Derin araştırmalara dayanan «Arıların Hayatı» ile «Karıncaların Hayatı» da bu konularda yazılmış en güzel eserlerdir.

Advertisement

Leave A Reply