Max Reger Kimdir?

0
Advertisement

Max Reger kimdir? Max Reger hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri nelerdir, müzik kariyeri hakkında bilgi.

Max REGER

19 Mart 1873, Brand — 11 Mayıs 1916, Leipzig

Alman bestecisidir. Babasının, orgcu Adalbert Linder’in ve Hugo Riemann’ın öğrencisi. Weiden Katedrali’nde orgçuluk, Wiesbaden Konservatuarında öğretmenlik yapmış, 1907 Leipzig Konservatuarı yönetmenliğine getirilmiştir. Bir yıl süreyle bu görevde kalmış, yaşamının sonuna kadar aynı konservatuarda beste öğretmenliği yapmıştır. Çağında, armonik gelenekleri aşmış olması bakımından bir devrimci sayılıyor idiyse de, 20. yüzyılın ikinci yarısı acısından Reger’in müziği ancak yapı sağlamlığıyla ilgi çekmekte, öz ve anlatım bakımından yetersiz sayılmaktadır. Başlıca yapıtları: orkestra için Beethoven’in, Hiller’in ve Mozart’ın temaları üzerine Op. 86, Op. 100 ve Op. 132 çeşitlemeler, «Anavatan» adlı uvertür, piyano konçertosu, keman konçertosu, orkestra, oda müziği, piyano, koro, org ve keman için türlü parçalar.


JOHANN ADAM HİLLER’İN BİR TEMASI ÜZERİNE ÇEŞİTLEMELER VE FUGA Op. 100

İlk yorumu: 1909 Köln.
Çeşitleme sanatında gerçek bir usta olan Reger, konser çevrelerinde bu çok tanınmış verimi için Alman bestecisi Hiller’in 1771 yılında oynanan «Der Aerntekranz» adlı operasındaki «Git, iyi Peter, git!» sözleriyle başlayan şarkının «tema»sını almış, çalışmalara 1905 yılında başlamış, iki yıllık bir sürede tamamlamıştır. «Tema» Almanya’da halka inmiş eski bir melodidir. 11 çeşitleme ise ayrı ayrı «kontrapunta» işlemeli fantazilerdir. Bazıları gerçekten ustaca örülmüş, bazıları ise birer çeşitleme kompleksi olarak düzenlenmiştir.

Advertisement

Çeşitlemelerin dizisi: 1. (Piu andante) Hiller’in şarkısını yansıtan eğlenceli bir bölüm. 2. (Allegretto con grazia) Sakin bir parça. 3. (Vivace) Canlı ve atılgan. 4. (Poco vivace) Alaylı, mizahi ritmik bir bölüm. 5 (Andante sostenuto) Neşeli bir şarkı. 6. (Tempo di Menuetto). Klasik stilde bir menuetto. 7. (Presto) Birbirine karşıt düşüncelerle işlenmiş bir bölüm. 8. (Andante con moto) Intermezzo karakterinde bir parça. 9. (Allegro con spirito). Karşıt armonik işlemler dizisi. 10. (Allegro appassionato) Ateşli, canlı bir coşku. II. (Andante con moto) Duygulu, görkemli, açık ve pırıltılı bir parça. (Fuga «Allegro moderato») Oldukça hareketli ve yüksek sesli bir doku.


Leave A Reply