Mendelian Kalıtım İle Poligenik Kalıtım Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
Advertisement

Mendelian nedir? Poligenik Kalıtım nedir? Mebdelian kalıtımın özellikleri ve Poligenik Kalıtım ile arasındaki farklar nelerdir, hakkında bilgi.

19. yüzyıl Avusturyalı keşiş Gregor Mendel, modern genetiğin babası olarak ünlüdür. Bezelye bitkileriyle yaptığı deneyler ölümünden sonra yeniden keşfedildiğinde, devrimci olduklarını kanıtladılar. Mendel’in keşfettiği aynı ilkeler bugün genetikte merkezi olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Mendel tarafından tarif edilen şekilde kalıtsal olmayan birçok özellik vardır. Poligenik kalıtım özellikle önemli bir örnektir.

mendelian kalitim

Mendelian Kalıtım

Mendelian kalıtım tek bir gen tarafından belirlenir ve Mendel tarafından tanımlanan kalıtım yasalarına uyan basit bir şekilde miras alınır. Her ebeveyn heterozigot ise (belirli bir genin iki farklı varyantına sahipse), döllerinin 3 / 4’ü özelliğin “baskın” versiyonuna sahip olurken 1/4 “resesif” versiyona sahip olacaktır. Ebeveynler de homozigot olabilir, bu durumda genin iki özdeş kopyası vardır. Bir ebeveyn genin baskın versiyonu için homozigotken, diğer ebeveyn resesif form için homozigot ise, tüm dölleri heterozigot olacaktır.

Kullanımları

Birçok önemli genetik bozukluk, tek bir genle ilişkilidir ve bu nedenle Mendelian kalıtım paternleri sergiler. Kistik fibroz iyi bilinen bir örnektir. Bu bozukluk ile ilişkili genin “normal” bir varyantı ve kistik fibrozise neden olan başka bir varyantı vardır. Bununla birlikte, kistik fibrozis çekinik bir özelliktir, bu nedenle hastalığa neden olan varyantın iki kopyasını kalıba sahip olmak için miras almanız gerekir – biri anneden diğeri babadan. Bozukluğu olan çocukların olmayan çocuklara oranı, ebeveynlerin sahip olduğu varyantlara ve Mendel’in bezelye bitkilerindeki mirasın tahmininde kullandığı basit oranlara dayanarak tahmin edilebilir.

polygenic kalitim

Advertisement

Poligenik Kalıtım

Poligenik özellikler Mendel özelliklerinden çok daha karmaşıktır. Sadece tek bir gen tarafından şekillendirilmek yerine, bir poligenik özellik birden fazla genden etkilenir. İnsanlarda göz rengi ve ten rengi en iyi bilinen örneklerden ikisidir. Koyu kahverengi veya açık beyaz ten için tek bir gen yoktur; bunun yerine, birden fazla gen vardır ve kalıtım yoluyla aldığınız kombinasyon cilt renginizi belirler. Birçok farklı kombinasyon mümkündür, bu nedenle insanlar cilt renginin birçok farklı tonunu sergiler.

Karşılaştırma

Mendelian kalıtımın nasıl miras alınacağını tahmin etmek oldukça basittir. Bunun aksine, bir poligenik kalıtımın nasıl miras alınacağını tahmin etmek çok daha zordur. Ten rengi ile, örneğin, her iki ebeveynin de farklı gen kombinasyonları varsa, çocuklarında ortaya çıkabilecek birçok olası sonuç vardır. Bireysel genlerin hepsi Mendelian kalıtım kalıpları sergilerken, sonuç sergilemez, çünkü onu şekillendirmek için birçok farklı gen söz konusudur.


Leave A Reply