Metronidazol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Metronidazol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Metronidazol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Metronidazol neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Metronidazol

Metronidazol

Metronidazol, çok çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. Belirli bakteri ve parazitlerin büyümesini durdurarak çalışır. Bu antibiyotik yalnızca belirli bakteriyel ve parazitik enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonlarda (soğuk algınlığı, grip gibi) işe yaramaz. Gerekmediğinde herhangi bir antibiyotiğin kullanılması, gelecekteki enfeksiyonlarda işe yaramamasına neden olabilir. Metronidazol, bir bakterinin (H. pylori) neden olduğu bazı mide/bağırsak ülserlerini tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

Metronidazol nasıl kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alınız. Mide rahatsızlığını önlemek için bu ilacı yemekle veya bir bardak su veya sütle birlikte alınız. Doz, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatte/saatlerde alın. Belirtiler birkaç gün sonra kaybolsa bile, reçete edilen miktarın tamamı bitene kadar bu ilacı almaya devam edin. İlacın çok erken kesilmesi, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Baş dönmesi, baş ağrısı, mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ishal, kabızlık veya ağzınızda metalik tat oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Advertisement

Bu ilaç idrarınızın renginin koyulaşmasına neden olabilir. Bu etki zararsızdır ve ilaç kesildiğinde kaybolacaktır.

Bu ilacın, doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermesi nedeniyle reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur. Yeni bir enfeksiyon belirtileri (geçmeyen boğaz ağrısı, ateş gibi), kolay morarma/kanama, mide/karın ağrısı, ağrılı idrara çıkma gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin.

Aşağıdakiler dahil çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: dengesizlik, nöbetler, zihinsel/ruh hali değişiklikleri (konfüzyon gibi), konuşma güçlüğü, kollarda/bacaklarda uyuşma/karıncalanma, göz ağrısı, ani görme değişiklikleri, baş ağrısı şiddetlidir veya geçmez, boyun tutulması/ağrılıdır. Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan sürelerle kullanılması ağızda pamukçuk veya yeni bir maya enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya başka yeni belirtiler fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçin.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun herhangi bir belirtisini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk.

Önlemler

Metronidazol almadan önce alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya diğer antibiyotiklere (tinidazol gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, bazı kan hastalıkları (düşük kan hücresi sayımı), belirli bir nadir genetik bozukluk (Cockayne sendromu) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Bu ilacı alırken ve bu ilacı bitirdikten sonra en az 3 gün boyunca alkollü içeceklerden ve propilen glikol içeren ürünlerden kaçının çünkü şiddetli mide rahatsızlığı/krampları, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve kızarma meydana gelebilir.

Bu ilaç başını döndürebilir. Alkol veya esrar (esrar) başınızın daha fazla dönmesine neden olabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Esrar (esrar) kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Metronidazol, canlı bakteriyel aşıların (tifo aşısı gibi) iyi çalışmamasına neden olabilir. Herhangi bir aşı/aşı yaptırmadan önce sağlık uzmanınıza metronidazol kullandığınızı söyleyin. Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) söyleyin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Size tek dozluk tedavi verildiyse, doktorunuz dozdan kısa bir süre sonra emzirmeyi bırakmanız için sizi yönlendirebilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge tüm olası ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: alkol içeren ürünler (öksürük ve soğuk şuruplar, tıraş losyonları gibi), propilen glikol, lopinavir/ritonavir solüsyonu, lityum içeren ürünler.

Disülfiram da alıyorsanız veya son 2 hafta içinde disülfiram kullandıysanız metronidazol almayınız.

Bu ilaç, bazı laboratuvar testlerine müdahale ederek muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olabilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply