Michael Ende Kimdir? Çocuk Kitaplarının Ünlü Yazarının Hayatı Kitapları

0
Advertisement

Michael Ende kimdir ve ne yapmıştır? Çocuk kitapları ile tanınan Michael Ende’nin hayatı ve eserleri, hikayeleri hakkında bilgi.

Michael Ende Kimdir? Çocuk Kitaplarının Ünlü Yazarının Hayatı Kitapları

Michael Ende

Alman yazar, 1929’da Garmisch-Partenkirchen, Almanya’da doğdu ve 28 Ağustos 1995’te Filderstadt’ta (Almanya) öldü. Babası, uyumsuz ve asi doğası nedeniyle Hitler rejimi tarafından zulüm görmesine neden olan sürrealist ressam Edgar Ende’dir. Michael Ende, Almanya’daki Üçüncü Reich’in yıllarca egemen olduğu bir çocukluğun ardından, dramatik sanat okuluna girmek için burs kazandı. Birkaç yıl oyuncu olarak çalıştı, çeşitli illerde küçük roller oynadı.

Kısa bir Rendoburg tiyatrosunun ardından ilk komedisini Münih’te yayımladı. Orada ilk karısı olacak oyuncu Ingeborg Hoffmann ile tanıştı ve politik-edebiyatçı kabareler için (o zamanlar moda olan) kısa parçalar yazmaya başladı. Daha sonra Münih Popüler Tiyatrosu’nu yönetmeye başladı. 1954’ten itibaren Bavyera Radyo istasyonunda film eleştirmenliği yaptı.

Hikayeleri ve Kitapları

Hikayeleri her alıcı yetişkin için derin bir okuma sunsa da, Michael Ende özellikle çocuklara yönelmiştir. 1960 yılında, bir yıl sonra gençlik kitabına ödül veren ilk romanı Jim Ball ve Makinist Lucas’ı yayınladı. Ende, 1970 yılında “kaçakçılık literatürü” yapmakla suçlanarak Almanya’yı terk etmek zorunda kaldı ve İtalya’nın Genzano kasabasında, Roma’nın eteklerinde, ölümüne kadar kaldığı bir çiftlik evine yerleşti.

Michael Ende

Advertisement

1973’te ilk büyük yayıncılık başarısı olan Momo‘yu yayınladı (İspanyolca Baskı 1979’da Alfaguara tarafından yayınlandı). Bu çalışma 1986 yılında, Johannes Schaaf’ın yönettiği, İtalyan Cinecitta stüdyolarında çekilen ve kendi Ende tarafından yönetilen bir filme çevrildi. Daha sonra Tragasuenos adlı bir hikaye yayınladı.

Bununla birlikte, Ende adı en evrensel romanıyla ilişkilendirilir: Bitmeyecek Öykü (1979), yaklaşık 30 dile çevrilmiş ve bir milyondan fazla kopya satmıştır. İspanya’da Miguel Sáenz’in mükemmel çevirisi sayesinde ilk kez 1982’de ortaya çıktı. İnsanın hiçliğe ve unutulmaya karşı savaşması için bir metafor olarak yorumlanan bu çalışma, hızla zamanın pasifist ve çevreci hareketinin bir standardı oldu. Bu romanın ilk film versiyonu 1984 yılında Wolfgang Petersen tarafından yönetildi ve FRG’de yapılan tüm filmler arasında en yüksek bütçeye sahipti. Sınırlı başarısına rağmen – Ende tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti – devamı “Endless II story” (1993) ve “Neverending story III the” (1994) ile devam etti.

Ende 1982’de Jojo oyununu yazdı. Seyahat eden bir Acrobat’ın tarihi (1986’da İspanya’da yayınlandı). Bir yıl sonra, yetişkin bir izleyiciyi hedefleyen metafizik içerikli kısa öykülerden oluşan Aynadaki Aynayı yayınladı (İspanya, 1986). Bu çalışmada, Momo’da ifade edilen Vitalizm, insan varoluşuna dair Dim, kötümser bir görüşe geçer. 1985 yılında Ende, Bitmeyecek Öykü’nün Japonca tercümanı olan ikinci eşi Marika Sato ile evlenir.

Michael Ende

Kasım 1993’te İspanya’da, yetişkin bir izleyici kitlesine yönelik fantastik öykülerden oluşan bir koleksiyon olan Özgürlük Hapsi kitabını yayınladı. Aynı yıl, hiçbir şey üzerine bir düşünce ve çağdaş insanı sarkan boşluk olan Not Kutusu’nu yazmaya başladı. Son yayını, Ende’nin ölümünün ardından 1995 yılının sonunda yayımlanan bir çizgi film kitabı olan Lirum Larum’du.

Advertisement


Leave A Reply