Miguel Angel Asturias Kimdir? Eserleri Nelerdir?

0
Advertisement

Miguel Angel Asturias Kimdir? Miguel Angel Asturias hayatı, biyografisi, Miguel Angel Asturias eserleri, hakkında bilgi.

Miguel Angel Asturias; Guatemalalı bir yazardır. (Ciudad 1899-Madrid 1974). San Carlos Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi yaparken sonraki eserlerinin birçoğunu belirleyecek olan halkbilim araştırmasına eğildi. Prof. Georgos Reynand kılavuzluğunda halkının dinsel-kültürel özelliklerini inceledi. Basılan ilk çalışması Religiones y mitos de la America Indigena (Amerika Yerlilerinin Efsaneleri ve Dinleri) 1923, üniversiteyi bitirirken sunduğu tezi savunmasını sağladı; Yerli Halkın Toplumsal Sorunları (1923).

Bir süre Fransa’da kalıp Sorbonne’da dersler de izledi, adını duyuran ilk eserinde de özgün yazı malzemesiyle dikkati çekti: Lé Jendas de Guatemala (Guatemala Efsaneleri) 1930. Darbeler sırasında sürgünde yaşamak zorunda kaldı. Başkan Arbenz döneminde Meksika ve Arjantin’de elçilik yaptı. Bu konuda yazdığı roman, değişen iktidar darbeleri döneminde toplumun ve yönetimlerin tutumunu ölçen bir turnusol kâğıdı görevindedir: El Senor Presidente (Sayın Başkan) 1946.

Bu yıllardan sonra Asturias’ın romanları başlıca iki konu odağında kümelenir. Halkın kültürel kökenlerini açıklayarak yazgılarını dile getirenler ve Guatemala’yı sömüren iç ve dış güçlerin içyüzlerindeki haksızlığı sergileyenler.

Şiirsel çalışmalarını 195l’de derleyen Asturias’ın üç romandan oluşan en önemli eserleri: Viento Fuerte (Kasırga) 1950; El Papa Verde (Yeşil Papa) 1954; Los Ojos de los Enterrados (Gözleri Açık Gidenler) 1956; Weekend in Guatemala (Guatemala’da Hafta Tatili) 1956; Mulata de Ta(Bir Melez Kadın) 1963; Alhajedito (Dilencinin Çukuru) 1966 romanları ününü genişletti. 1966 Ağustosundan başlayarak ülkesinin Paris büyükelçisiyken 1967’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. En son eserlerinde bile eski Maya efsanelerine döndü, şiir dolu betimlemelerle kültür kökeninin canlandırılmasına çalıştı; Dört Güneşin Üçü (1971), Viernes de Dolores (Acılı Cuma) 1972.

Advertisement

Leave A Reply