Mıknatısların Günlük Kullanım Alanları, Mıknatısların Kullanıldığı Cihazlar

0
Advertisement

Mıknatıslar günlük hayatta nerelerde kullanılır? Mıknatısların kullanıldığı cihazlar. Günlük hayattaki faydaları, mıknatısların kullanımı hakkında bilgi.

Mıknatısların Günlük Kullanım Alanları

Dünyamız gibi, mıknatısların da kuzey kutbu ve güney kutbu vardır. Zıt kutuplar birbirini çekerken, benzer kutuplar birbirini itmektedir. Bu, mıknatısların demir ve nikel gibi bazı metallere ve diğer mıknatıslara yapışmasına neden olan manyetik bir alan oluşturur.

Roma İmparatorluğu ve eski Yunan ve Çin uygarlıkları, günlük hayatlarını iyileştirmek için manyetik enerjiden yararlandılar. 21. yüzyılda, mıknatıslar dünyanın dört bir yanındaki insanlara buzdolabında süslemenin ötesinde birçok farklı şekilde yardımcı olan çok yönlü araçlar olmaya devam ediyor.

hoparlör

Kaynak: pixabay.com

Hoparlörler

Televizyonda, bilgisayarlarda veya kulaklıklarda olsun, ses yükselten tüm hoparlörler mıknatıs kullanır. Bir hoparlörün içinde bir koni, bobin şeklinde bir elektromıknatıs ve bir sabit (sürekli) mıknatıs bulunur.

Ses, mekanik bir dalgadır. Hoparlörler içindeki elektromanyetik bobinler, gelen elektrik akımına tepki verir. Bobin, sürekli mıknatıs yardımıyla hareket ettiğinde, hoparlör konisini iter ve çeker. Bu elektromanyetik etkileşimler,  hoparlörün önündeki havayı etkiler ve duymamız için ses dalgaları oluşturur.

Pusula

Kaynak : Pixabay.com

Pusula

Pusulalar sayısız yolcunun manyetik alan kullanarak yollarını bulmalarına yardım eder. Bir pusula iğnesi kendini Dünya’nın manyetik alanı ile hizalar, böylece her zaman kuzeyi işaret eder. Yüzlerce yıldır bu, gezginlere ve kaşiflere güvenilir ve istikrarlı bir yön duygusu vermiştir. Coğrafi keşifleri sağladıkları için pusulanın tarih üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Advertisement
MRI Görüntüleme

Kaynak : Pixabay.com

MRG

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), vücudun ayrıntılı görüntüsünü çıkarmak için güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanan bir tıbbi tarama tekniğidir. Bu işlem için hasta makinenin içine uzanır ve cihaz hareket ederek vücut taraması gerçekleştirir.

Bir mıknatıs, MR sisteminin en önemli parçasıdır. Vücudun her yerinden detaylı görüntüler üretmek için vücudun doğal manyetik özelliklerini kullanır. Bu işlem sayesinde, MR taramaları doktorların hastaları doğru bir şekilde teşhis etmesini ve tedavi etmesini sağlar.

Bilgisayarlar

Bilgisayarınızda fotoğraf, müzik veya metin belgeleri her sakladığınızda, mıknatıs kullanırsınız.

Sabit disk sürücüleri, bunları kapsayan milyarlarca mıknatıs sayesinde verileri saklar. Bilgisayarlar, verileri sıfırlar veya birler olarak işler. Sabit disk sürücülerinin yüzeyindeki bu mıknatısların kuzey ve güney kutupları, mıknatısların işlevini çekmek ve itmek için veri depolamasını mümkün kılan sıfırları veya birleri temsil edebilir.


Leave A Reply