Milton Hershey Kimdir? Girişimci ve Çikolata Üreticisi İş İnsanı

0

Girişimci Milton Hershey’nin biyografisini erken yaşam, şekerleme işine başlama, çikolata yapmaya başlaması hakkında bilgiler. Milton Hershey kimdir?

  • Meslek: Girişimci ve çikolata üreticisi
  • Doğum: 13 Eylül 1857, Derry Township, Pennsylvania’da
  • Ölüm: 13 Ekim 1945 Hershey, Pennsylvania
  • En iyi bilinenleri: Hershey Chocolate Corporation’ın kurulması

Milton Hershey nerede büyüdü?

Milton Snavely Hershey, 13 Eylül 1857’de Pennsylvania’nın Derry kasabasında doğdu. Milton’ın dokuz yaşındayken ölen Serina adında bir kardeşi vardı. Annesi Fanny, sadık bir Menonit tarikatı üyesi idi. Babası Henry, sürekli olarak yeni işlere başlayan ve bir sonraki “çabuk zengin olma” planına geçen ve bu uğurda çalışan bir hayalperestti.

Milton Hershey Kimdir? Girişimci ve Çikolata Üreticisi İş İnsanı

Milton’un ailesi çok fazla yer değiştirdiğinden dolayıdır ki çok iyi bir eğitim alamadı. On üç yaşına geldiğinde altı farklı okula gitmişti. Akıllı olmasına rağmen, Milton için her zaman okul değiştirmesi zor oluyordu. Dördüncü sınıftan sonra annesi Milton’ın okuldan ayrılması ve bir ticaret öğrenmesi gerektiğine karar verdi.

Milton’un annesi ona bir yazıcıya çırak olarak bir iş buldu. Matbaa için her harfi ayarlamaya yardımcı olacak ve daha sonra yazıcının çalışması için kağıt ve mürekkep yükleyecekti. İşin sıkıcı olduğunu ve işten zevk almadığını düşündü. Bu işte iki yıl geçirdikten sonra, Milton’un annesi bir şekerleme makinesinde çırak olarak çalışması için yeniden ona yardımcı oldu.

Şeker Yapmayı Öğrenme

1872’de Milton, Lancaster şekerleme dükkanında Joseph Royer için çalışmaya başladı. Milton orada şekerleme sanatını öğrendi. Karamel, şekerleme ve nane de dahil olmak üzere her türlü şekeri yaptı. Şeker üreticisi olmaktan gerçekten zevk alıyordu ve hayatının geri kalanında ne yapmak istediğini artık biliyordu.

Kendi İşini Kurması

Milton on dokuz yaşındayken kendi şeker işini açmaya karar verdi. İşi açmak için teyzesinden ve amcasından borç aldı. Mağazayı büyük Philadelphia şehrinde açtı. Her çeşit şeker ürününe sahipti, ayrıca fındık ve dondurma sattı.

Ne yazık ki, Milton ne kadar çok çalışırsa çalışsın, işini nasıl kar elde edebileceğini bulamadı. Daha çok ve daha çok çalıştı, ama kısa sürede parası bitti ve işini kapatmak zorunda kaldı. Milton pes edecek biri değildi. Colorado, Denver’a taşındı ve taze sütün en lezzetli şekerlemeyi yaptığını öğrendi. Ardından bir şekerleme makinesinde çalışmak için kendine iş buldu. Daha sonra New York’ta başka bir şeker dükkanı açtı. Bu dükkan da başarısız oldu.

Lancaster Karamel Şirketi

Lancaster’a dönünce, Milton bir kez daha yeni bir şekerleme işine başladı. Bu sefer sadece karamel yapmakta uzmanlaşacaktı. Karamel şirketi büyük bir başarı yakaladı. Milton çok geçmeden ülkenin dört bir yanında yeni şeker fabrikaları ve şubeleri açmak zorunda kaldı. Artık zengin bir adamdı.

Hershey Çikolata Şirketi

Milton şimdi büyük bir başarı yakalamış olmasına rağmen, daha da büyük olduğunu düşündüğü yeni bir fikri vardı … çikolata! Karamel işini 1 milyon dolara sattı ve tüm çabalarını çikolata yapmaya koydu. Sıradan bir kişi için hem lezzetli hem de uygun fiyatlı olacak şekilde çikolata üretebileceği büyük bir çikolata fabrikası yapmak istedi.

Hershey Pennsylvania

Milton sadece ülkede büyük bir fabrika kurmaya değil, aynı zamanda bir kasaba kurmaya karar verdi. İnsanlar onun deli olduğunu düşündü! Ancak Milton umursamadı. Planına devam etti ve Hershey, Pennsylvania kasabasını inşa etti. Çok sayıda evi, postanesi, kiliseleri ve okulları vardı. Çikolata şirketi büyük bir başarıydı. Yakında Hershey çikolataları dünyadaki en ünlü çikolatalar olacaktı. Yani sadece fabrika açmakla kalmadı işçilerin yaşayacağı yepyeni bir kasabada kurdu.

Hershey neden başarılı oldu?

Milton Hershey sadece bir şekerci ve bir hayalperestten daha fazlasıydı, iyi bir iş adamıydı ve önceki hatalarından çok şey öğrendi. Çikolata yapmaya ilk başladığında, basit bir ürün yaptı: sütlü çikolatalı şeker çubuğu. Bu ürünü düşük bir fiyata satabilecek şekilde üretmeyi başardı. Bu herkesin çikolataya kolayca ulaşmasını sağladı. Milton ayrıca şeker üretimi gibi çikolata yapımının diğer yönlerine yatırım yapmayı ihmal etmedi.

Daha Sonraki Yaşamı ve Ölümü

Milton ve karısı Kitty, çocuk sahibi olamadılar. Milyonlarını Hershey Endüstri Okulu adlı yetim çocuklar için bir okula yatırım yapmak için kullandı. 13 Ekim 1945’te 88 yaşında öldü.


Leave A Reply