Mine Çiçeği Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

0

Mine Çiçeği nasıl kullanılır, ne işe yarar? Mine Çiçeğinin sağlık faydaları nelerdir, yan etkileri var mıdır? Mine Çiçeği yararları hakkında bilgi.

Mine Çiçeği

Mine çiçeği, Verbena officinalis ve haç otu olarak da bilinen, Avrupa ve Asya’ya özgü çok yıllık bir bitkidir. Bitki Verbenaceae familyasına aittir ve loblu, dişli yaprakları ve ipeksi, soluk-mor çiçekleri vardır. İçerdiği çoklu faydalı bileşikler nedeniyle tüm dünyada bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Mine Çiçeği

Bu makalede, Mine Çiçeğinin yararları, kullanımları ve potansiyel yan etkileri gözden geçirilmektedir.

Potansiyel faydalar

Mine Çiçeği, iddia edilen yararlarından sorumlu olabilecek iridoid glikozitler, flavonoidler ve triterpenoidler de dahil olmak üzere 20’den fazla yararlı bitki bileşiği içerir.

Antitümör etkilere sahiptir

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, Mine Çiçeğinin glikozitlerinin, triterpenoidlerinin ve uçucu yağların tümör büyümesini önlemeye ve kanserli hücrelerin ölümüne neden olabileceğini düşündürmektedir. Bir fare çalışmasında, kilo başına 40 gram yüksek dozlarda Mine Çiçeği özütü, kontrollere kıyasla tümör büyümesini % 30’dan fazla inhibe etti.

Araştırmacılar, bu anti-tümör aktivitesini, iki tip glikozit olan verbenosid A ve B’ye ve triterpenoidlere bağladılar. Ek olarak, sitva – Mine Çiçeği esansiyel yağında önemli bir bileşen – programlanmış hücre ölümüne neden olan kanıtlanmış antikanser etkilerine sahiptir.

Sinir hücrelerini korur

Mine Çiçeği özütü bazı nörolojik veya beyinle ilgili durumlara fayda sağlayabilir.

Sıçanlarda yapılan çalışmalar, kornin olarak da bilinen Mine Çiçeğindeki glikozit verbenalinin inme sonrası beyin hasarını önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermektedir.

Çalışmalar, bileşiğin beyindeki – ona oksijen sağlayan yeni kan damarlarının gelişimini desteklediğini ve mitokondriyal fonksiyonunu geliştirdiğini açıklıyor.

Mitokondri hücrelerinizde enerji üretiminden sorumludur ve bunu yapmak için oksijene ihtiyaçları vardır. Oksijen olmadan, enerji üretimi azalır, bu da düzenli hücresel aktivitede sorunlara ve potansiyel olarak sinir sisteminin birçok hastalığının gelişmesine yol açar.

Böylece, Mine Çiçeğin beyne yeterli enerji ve kan temini sağlar, inme sonrası işlevi iyileştirir.

Dahası, ekstrakt Alzheimer hastalığında beyin hücrelerinin veya nöronların kaybına karşı koruma sağlayabilir.

Araştırmalar, beta-amiloid veya Abeta peptidin toksisitesini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu bileşiğin birikmesi, hastalığın gelişiminde rol oynayan önemli bir toksik faktördür.

Kaygı ve kasılmaları azaltmaya yardımcı olur

Mine Çiçeği uzun zamandır halk tıbbında gevşetici veya sinir toniği olarak kullanılmaktadır ve hayvan araştırmaları şu anda bu kullanımı desteklemektedir.

Sıçanlarda yapılan bir araştırma, kg başına 0.1-0.5 gram Mine Çiçeği özütü dozlarının, kaygıyı azaltmak için kullanılan popüler bir ilaç olan diazepam ile karşılaştırılabilecek bir kaygı azaltıcı etkiye sahip olduğunu belirledi. Araştırmacılar bunu, her ikisinin de anksiyete ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu bilinen, bitkinin flavonoid ve tanen içeriğine bağladılar.

Sıçanlarda yapılan diğer çalışmalar, ekstraktın epilepsi gibi nörolojik hastalıkları olanlarda konvülsiyon veya nöbetlerin başlangıcını uzatarak ve sürelerini kısaltarak yönetmeye yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

Bu, Mine Çiçeğinin önemli bir bileşeni olan verbenine atfedildi. Verbenin, epilepsi tedavisinde genellikle kullanılan bir bileşik olan bromüre tercih edildi.

Antimikrobiyal aktiviteye sahiptir

Antibiyotik direnci büyüyen küresel bir sorundur. Umut verici bir şekilde, çalışmalar Mine Çiçeğinin antibiyotiğe dirençli bakteri ve mantarlara karşı koruyabildiğini göstermektedir.

Bir test tüpü çalışmasında, Mine Çiçeği esansiyel yağı iki mantar ve yedi bakteriye karşı test edildi. Tüm mikroorganizmaların büyümesini doza bağlı bir şekilde inhibe etti – yani doz ne kadar yüksek olursa, antimikrobiyal etki o kadar yüksek oldu.

Benzer şekilde, başka bir test tüpü çalışması, Mine Çiçeği özütünün, çoklu bulaşıcı hastalıklardan sorumlu olan Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Salmonella typhi’ye karşı antibakteriyel etkisini gösterdi.

Sitral gibi Mine Çiçeği esansiyel yağındaki bileşiklerin antimikrobiyal aktivitelere sahip olduğu bilinmektedir. Ek olarak, bitkide bulunan flavonoidler gibi diğer faydalı bileşikler bu etkilere katkıda bulunabilir. Araştırmalar, flavonoidlerin konakçıya bakteriyel bağlanmayı inhibe edebileceğini ve insan hücrelerine karşı toksisiteyi nötralize edebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, insanlarda çalışmalara hala ihtiyaç vardır.

Mine Çiçeği

Diğer faydaları

Mine Çiçeği özü ve uçucu yağlar, aşağıdakiler gibi başka potansiyel sağlık yararları sağlayabilir:

  • Anti-enflamatuar aktivite. Mine Çiçeği özütünün topikal kullanımının, sıvı tutulmasının neden olduğu şişme üzerinde bir anti-enflamatuar etkisi olduğu görülmektedir.
  • Diş eti sağlığını destekler. 260 kişide yapılan bir çalışma, bir Mine Çiçeği kaynatma işleminin (bitkisel infüzyon) kronik diş eti iltihabının tedavisine fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.
  • Kalp sağlığını destekler. Sıçanlarda yapılan bir araştırma, Mine Çiçeğinin veya kornin ile tedavinin, kalp dokusu ölümünü ve yetersiz kan tedarikinden kaynaklanan hasarı azalttığını belirledi.
  • Antidiyareik aktivite. Bir hayvan çalışması, Mine Çiçeği kökü ekstresinin, bir kontrole kıyasla diyare hacmini ve sıklığını önemli ölçüde geciktirdiği sonucuna vardı.

Kullanımları

Mine çiçeği sağlık yararlarının çoğu bilim tarafından desteklenmektedir, ancak bitki geleneksel tıpta etkileri destekleyen klinik kanıt olmadan diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Örneğin, Etiyopya’da, yapraklar kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılırken, kökler bademcikler iltihaplanması ve askariazis – karın ağrısı ve ishale yol açabilen Ascaris lumbricoides’in neden olduğu bir hastalıktır- için kullanılır.

Bütün bitki aynı zamanda karın ağrısını tedavi etmek ve talihsizlik veya yaralanmaya neden olduğuna inanılan nazardan korumak için de kullanılır.

Mine çiçeği ayrıca geleneksel olarak emziren kadınlarda süt üretimini artıran bir madde olan galaktagog olarak kullanılır. Ancak bu, bilimsel kanıtlarla desteklenmeyen başka bir kullanımdır.

Mine çiçeği tentür formunda, bir toz veya merhem olarak bulabilirsiniz. Acı bir tada sahip olduğu söylense de, bitkisel bir infüzyon olarak da içebilirsiniz.

Çiçekler ayrıca kokteyllerde ve alkollü içeceklerde garnitür olarak kullanılır.

Yan etkiler ve önlemler

Mine çiçeği genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir. Genellikle iyi tolere edilirken, yan etkiler hakkında raporlar vardır.

Hayvan çalışmaları, hamilelik sırasında Mine çiçeği özütünün tüketilmesinin zayıf kilo alımına ve azalmış kemik ossifikasyonu veya sertleşme gibi fetal anormalliklere yol açabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, hamile kadınlar Mine çiçeği içeren tüm ürünlerden kaçınmalıdır.

Ayrıca, bitkiden elde edilen bileşiklerin anne sütüne geçip geçemeyeceği bilinmemektedir. Bu nedenle, emziren anneler, kendilerinin ve bebeklerinin güvenliğini sağlamak için dikkatli olmalı ve bitkiden uzak durmalıdır.

Dahası, daha eski araştırmalar, yemeklerle Mine çiçeği çayı içmenin demir emilimini % 59 oranında inhibe edebileceğini göstermektedir. Bu, anemi veya demir eksikliği olan kişilerin bitkiden uzak durmaları gerektiği anlamına gelir.

Son olarak – ve daha eski araştırmalara göre – Mine çiçeğinin K vitamini içeriği, bitki-ilaç etkileşimlerine yol açabilir ve warfarin gibi kan inceltici ilaçların etkisini azaltabilir.

Bu nedenle, yeni bir ek denemeden önce sağlık uzmanınızla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

Özetle;

Mine çiçeği, çoklu hastalıkların tedavisi için dünya çapında kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır. Çay, tentür, toz veya krem şeklinde tüketilebilir.

Diğerlerinin yanı sıra antitümör etkileri, sinir hücresi koruması ve anksiyete ve konvülsiyon azaltıcı özellikler de dahil olmak üzere bilimin desteklediği çok sayıda sağlık faydası sunar.

Sadece anne sütü üretimini arttırmak veya kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek de dahil olmak üzere, iddia edilen faydalarının ve kullanımlarının bilim tarafından desteklenmediğini unutmayın.

Son olarak, genellikle güvenli olarak kabul edilirken, hamile kadınlar, anemisi olan kişiler ve kan inceltici kullananlar istenmeyen yan etkilerden kaçınmak için tüketmemelidir.


Leave A Reply