Mısır Bitkisi Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Çok sevilen çok tüketilen Mısır bitkisi ile ilgili olarak genel bilgilerin mevcut olduğu sayfamız. Mısır nasıl bir bitkidir?

Mısır

Mısır Bitkisi Hakkında Bilgi

MISIR, (Lat. Zea mays). Birçenekliler sınıfının, Buğdaygiller familyasından bir kültür bitkisidir. Anayurdu Meksika ve Peru olan mısır, birçok ülkede yetiştirilen ve besin olarak kullanılan önemli bir bitkidir.

Dik ve yüksek gövdeli, geniş yapraklı bir yıllık, çiçekleri bir evciklidir. Buğdaysı olan meyveleri genellikle beyaz ya da sarı renktedir. Kalın ve saçaklı olan kökü derine gider. Gövdesi hemen hemen bilek kalınlığında ve boğumludur, boğum aralarının içi boştur. Yüksekliği 1-2 metre arasında değişir. Meyveleri, gövdeye sıkıca bağlı olan koçanların üzerinde sıkışık bir biçimde dizilidir. Tohumların (meyvelerin) dizilişine, görünüşüne ve yapısına göre çeşitlere (tüylü, sert, yumuşak, dişli vb) ayrılır.

Oldukça sıcak iklim isteyen bir bitkidir, çimlenme ancak sıcaklık ortalaması 10°-12° olduğu zaman gerçekleşir; gelişmesi de bazı ısı ve nem koşullarına bağlıdır. Ayrıca önemli ölçüde azotlu gübreye gereksinim duyar. En yaygın kullanımı yağ ve un elde etmek için yapılan tane üretimidir. Tanelerde yağ, A vitamini ve az miktarda steroller bulunur. Unu hem hayvan yemi olarak hem de endüstride nişasta, glikoz, alkol ve yağ eldesinde kullanılır. Mısır unu bazı bölgelerde önemli bir besin kaynağıdır (yurdumuzda özellikle Karadeniz kıyılarında). Mısır püskülü şeker, yağ, reçine ve potasyum tuzları açısından zengindir. İdrar yolu hastalıkları için oldukça yararlıdır. Hayvan yemi olarak da geniş ölçüde kullanım alanına sahiptir.

Ayrıca mısır tanelerinin işlenmesiyle ortaya çıkan artık maddeler (irmik, mısır glüteni, mısır kepeği) değişik amaçlarla kullanılır. Mısır yetiştirildiği bölgeye göre özellikler alır. Avrupa’da genellikle dişli ve sert (hayvan yemi için). ABD’de ise daha çok tatlı mısır (yiyecek olarak) yetiştirilir. Anadolu’da ilk kez sert mısır, sonralarıysa patlayan mısır yetiştirildi. Diş mısır ise ancak 1860’te Amerika’dan getirildi. Bu mısırlar koşullara uygun bir biçimde melezleştirildi. İklim ve toprak koşulları elverişli olduğundan mısır ekimi Anadolu’da çok yaygındır. Mısırın dünyadaki ekimi buğday ve pirinçten sonra gelir.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply